Directed by
Sam Firstenberg | ... | (directed by) |
Writing Credits
James Booth | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Yoram Globus | ... | producer (produced by) |
Menahem Golan | ... | producer (produced by) |
Music by
George S. Clinton | ... | (music by) |
Cinematography by
Gideon Porath | ... | director of photography |
Editing by
Michael J. Duthie | ... | (edited by) |
Casting By
Perry Bullington | ... | (casting) |
Robert MacDonald | ... | (casting) |
Production Design by
Marcia Hinds |
Art Direction by
Bo Johnson |
Set Decoration by
Michele Starbuck |
Costume Design by
Audrey M. Bansmer | ... | (as Audrey Bansmer) |
Makeup Department
Gábor Kernyaiszky | ... | makeup artist |
Moni Mansano | ... | makeup supervisor |
Donita Miller | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Production Management
Edwin 'Itsi' Atkins | ... | unit production manager (as Edwin Atkins) |
Michael Schroeder | ... | unit production manager |
Roni Ya'ackov | ... | executive in charge of production (as Rony Yacov) |
Second Unit Director or Assistant Director
Nancy King | ... | second assistant director |
Sharon Mann | ... | first assistant director |
Michael Schroeder | ... | second unit director |
Dennis M. White | ... | first assistant director: second unit (as Dennis White) |
Art Department
Timothy Arnoult | ... | assistant set decorator (as Tim Arnoult) |
Wenden K. Baldwin | ... | title designer |
Scot Broadus | ... | scenic painter (as John Scott Broadus) |
Anthony Cortez | ... | carpenter |
Michael T. Daigle | ... | set dresser (as Mike Daigle) |
Sara Fanelli | ... | carpenter |
Jonathan Hassit | ... | carpenter |
Tom Hayden | ... | construction coordinator |
Jody Landry | ... | carpenter |
Patrick McGuire | ... | set dresser |
Alan Munro | ... | storyboard artist |
Judy K. Nelson | ... | art department coordinator (as Judy Nelson) |
Ahn Nguyen | ... | draftsman |
Phil Orgeron | ... | draftsman |
David C. Potter | ... | leadman (as David Potter) |
G.O. Realy | ... | carpenter |
Tommy Samona | ... | leadman: second unit |
Kyle Seidenbaum | ... | title designer |
Josanne Sjostrand | ... | scenic painter |
Vickie Warden | ... | set dresser |
Richard Blake Wester | ... | property master: second unit (as Richard Wester) |
Grayson Wills | ... | assistant property master |
Ron Woods | ... | property master |
Sound Department
Clement Barclay | ... | foley editor |
Barbara Barnaby | ... | dialogue editor |
Noah Blough | ... | sound effects editor |
Jim Borgardt | ... | dialogue editor |
Ed Callahan | ... | sound effects editor |
Clayton Collins | ... | foley artist (as Clay Collins) |
Lisa Davis | ... | sound editing assistant |
Zack Davis | ... | sound effects editor |
Elliot Deitch | ... | sound effects editor |
Kenny Delbert | ... | sound mixer: second unit |
Ann Ducommun | ... | assistant sound editor |
Ken Dufva | ... | foley artist |
David Lee Fein | ... | foley artist (as David Fein) |
Karen Gebura | ... | sound editing assistant |
Sandy Gendler | ... | supervising sound editor |
Jacob Goldstein | ... | production sound mixer |
David J. Hudson | ... | re-recording mixer (as Dave Hudson) |
Greg Jacobs | ... | adr editor |
Robin Katz | ... | sound editing assistant |
Mel Metcalfe | ... | re-recording mixer |
Charles Mullin | ... | sound editing assistant |
Prometheus Patient | ... | boom operator |
Terry Porter | ... | re-recording mixer |
Larry Rennick | ... | sound editing assistant |
Solange S. Schwalbe | ... | sound effects editor (as Solange) |
Donald L. Warner Jr. | ... | foley editor supervisor (as Don Warner) |
Stanley B. Gill | ... | sound recordist (uncredited) |
William Jacobs | ... | adr editor (uncredited) |
Special Effects by
Greg Landerer | ... | special effects crew |
D.L. Martin | ... | special effects crew |
William Purcell | ... | special effects coordinator (as William O. Purcell) / special effects crew |
Keith Richins | ... | special effects crew |
Stunts
Frederick Brown | ... | kendo fight scene performer |
Kim Burke | ... | stunt player |
BJ Davis | ... | stunt coordinator |
Kane Hodder | ... | stunt player |
Steve Hulin | ... | stunt player |
Melvin Jones | ... | stunt player |
David Lion | ... | kendo fight scene performer |
Alan Marcus | ... | stunt player |
Eric Norris | ... | stunt player |
Monte Rex Perlin | ... | stunt player (as Monte Perlin) |
Gary Pike | ... | stunt player |
Sharon Schaffer | ... | stunt player (as Sharon Shaeffer) |
John Sistrunk | ... | stunt player |
Charlie Skeen | ... | stunt player |
Paul Staples | ... | stunt player |
Dianne L. Wilson | ... | stunt player (as Dianne Wilson) |
John Ashker | ... | stunts (uncredited) |
Frederick Brown | ... | double: kendo fight (uncredited) |
BJ Davis | ... | stunts (uncredited) |
David Lion | ... | double: kendo fight (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Neil Alexander | ... | still photographer |
Rick Alexis | ... | electrician |
Anthony Lee Beverly | ... | electrician (as Anthony Beverly) |
Carlos Catalanotto | ... | camera loader |
Joe Catalanotto | ... | camera loader: second unit |
Bruce R. Cook | ... | additional camera assistant (as Bruce Cook) |
Alicia Craft | ... | camera assistant: second unit |
John Drackett | ... | key grip: second unit |
Tom Farrell | ... | camera loader |
Ian Fox | ... | additional camera assistant |
Don Humer | ... | electrician: second unit |
Harold Jarboe | ... | key grip: second unit |
Ian Lynch | ... | second assistant camera |
Timothy 'Guido' Magaraci | ... | best boy electrician (as Tim Magaraci) |
Sean McLin | ... | second camera operator |
Robert Nelson | ... | grip |
Mike 'Chewie' Pappas | ... | grip (as Mike Pappas) |
Bob Rudis | ... | first camera assistant: second unit |
Jose Santiago | ... | best boy |
Michael L. Smith | ... | electrician (as Michael Smith) |
Louis Stinson | ... | key grip: second unit |
Keith Talley | ... | key grip: second unit |
James R. Tynes | ... | gaffer (as Jim Tynes) |
Michael Uva | ... | key grip |
Ronald Vidor | ... | director of photography: second unit (as Ron Vidor) |
Gary Vinet | ... | electrician |
Jorgen Wedseltoft | ... | first assistant camera |
Kenneth H. Wiatrak | ... | gaffer: second unit (as Ken Wiatrak) |
Nicholas Woodring | ... | electrician: second unit |
Alex Zakrzewski | ... | camera operator: second unit |
Casting Department
Wilma Francis | ... | local casting |
Jill Jenks | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Dennis Michael Bansmer | ... | costumer: second unit (as Dennis Bansmer) |
Lynn A. Goddard | ... | costume assistant (as Lynn Goddard) |
Dana Sanchez | ... | costumer |
Editorial Department
Robert Baird | ... | first assistant editor |
Ken Bornstein | ... | additional editor |
Colleen Byrnes | ... | second assistant editor |
Barry L. Gold | ... | additional editor |
Marcel Mindlin | ... | additional editor |
Angelo Russo | ... | color timer |
Marcelo Sansevieri | ... | second assistant editor |
Michael R. Sloan | ... | post production supervisor |
Anne-Marie Vitello | ... | negative cutter |
Ron Vitello | ... | negative cutter |
Craig Weintraub | ... | second assistant editor |
Omneya 'Nini' Mazen | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Location Management
Bob Johnston | ... | location manager: New Orleans |
Pamela Morrow | ... | location manager: Los Angeles (as Pam Morrow) |
Edwin 'Itsi' Atkins | ... | location manager (uncredited) |
Music Department
Allen Fontenot & The Country Cajuns | ... | music ensemble |
Virginia S. Ellsworth | ... | music editor (as Virginia Ellsworth) |
Paula Erickson | ... | music supervisor |
Steve Mccroskey | ... | music editor (as Steve McCroskey) |
Joe E. Rand | ... | orchestrator (as Joey Rand) |
Jim Hoffman | ... | music preparation (uncredited) |
Script and Continuity Department
Pollyanna Moser | ... | script supervisor: second unit (as Polly Moser) |
Sharon 'Mae' West | ... | script supervisor (as Sharon West) |
Transportation Department
Eugene Jones | ... | transportation captain (as Eugene Jones) |
Jimmy Jones | ... | transportation |
Joe 'Stinky' Killian | ... | transportation coordinator (as Joseff Killian) |
Joel Renfro | ... | transportation |
Gil Talamantes | ... | transportation captain |
Additional Crew
Suzy Beugen | ... | production coordinator |
Sheila Colligan | ... | production accountant |
Douglas Fox | ... | weapons (as Doug Fox) |
Tara Martin | ... | production assistant |
Cheryl Starbuck | ... | production assistant |
Rene Horstmann | ... | animal wrangler (uncredited) |
Thanks
Roland Torres | ... | special thanks |