- 4 wins & 6 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Sean Connery | ... |
Mac
|
|
Catherine Zeta-Jones | ... |
Gin
|
|
Ving Rhames | ... |
Thibadeaux
|
|
Will Patton | ... |
Cruz
|
|
Maury Chaykin | ... |
Conrad Greene
|
|
Kevin McNally | ... |
Haas
|
|
Terry O'Neill | ... |
Quinn
|
|
Madhav Sharma | ... |
Security Chief
|
|
David Yip | ... |
Chief of Police
|
|
Tim Potter | ... |
Millennium Man
|
|
Eric Meyers | ... |
Waverly Technician
|
|
Aaron Swartz | ... |
Cruz's Man
|
|
William Marsh | ... |
Computer Technician
|
|
Tony Xu | ... |
Banker
|
|
Rolf Saxon | ... |
ICB Director
|
|
Tom Clarke Hill | ... |
ICB Operator
(as Tom Clarke-Hill)
|
|
David Howard | ... |
ICB Technician
|
|
Stuart Ong | ... |
Doctor
|
|
Ravin J. Ganatra | ... |
1st Security Guard
(as Ravin Ganatra)
|
|
Rhydian Jai-Persad | ... |
2nd Security Guard
|
|
Hari Dhillon | ... |
3rd Security Guard
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Coffeezilla | ... |
Stephen Findeisen D. Danis (uncredited)
|
|
Harry Fielder | ... |
Stallholder (uncredited)
|
|
Craig Fong | ... |
Gangster (uncredited)
|
|
Thuan Chye Kee | ... |
Trader #1 (uncredited)
|
|
Anthony Maddalena | ... |
City Banker (uncredited)
|
|
David Pinkus | ... |
Party Guest (uncredited)
|
|
Tina Simmons | ... |
Diplomat (uncredited)
|
|
Gareth Taplin | ... |
Dancer (uncredited)
|
Directed by
Jon Amiel |
Written by
Ron Bass | ... | (story) and |
Michael Hertzberg | ... | (story) |
Ron Bass | ... | (screenplay) and |
William Broyles Jr. | ... | (screenplay) (as William Broyles) |
Produced by
Ron Bass | ... | executive producer |
Sean Connery | ... | producer |
Michael Hertzberg | ... | producer |
Arnon Milchan | ... | executive producer |
Iain Smith | ... | executive producer |
Rhonda Tollefson | ... | producer |
Music by
Christopher Young |
Cinematography by
Phil Meheux | ... | director of photography |
Editing by
Terry Rawlings |
Editorial Department
David Barrett | ... | second assistant editor |
Tim Grover | ... | first assistant editor |
John Nuth | ... | second assistant editor |
David Rees | ... | color timer |
Tony Tromp | ... | assistant editor: Heavyworks |
Casting By
Michelle Guish | ||
Donna Isaacson |
Production Design by
Norman Garwood |
Art Direction by
Michael Boone | ||
Jim Morahan | ... | supervising art director |
Keith Pain | ||
Kevin Phipps | ... | (uncredited) |
Set Decoration by
Anna Pinnock |
Costume Design by
Penny Rose |
Makeup Department
Hilary Haines | ... | key hairdresser: second unit |
Frances Hannon | ... | chief makeup artist |
Belinda Hodson | ... | makeup artist: second unit |
Colin Jamison | ... | chief hair stylist |
Jan Jamison | ... | hair stylist |
Rebecca Lafford | ... | makeup artist: second unit |
Linda McInnes | ... | makeup artist (as Linda Bodily) |
Belinda Parish | ... | makeup artist |
Barry Richardson | ... | hair stylist: second unit |
Peter Robb-King | ... | makeup artist: Mr. Connery |
Production Management
Sarah Bradshaw | ... | production supervisor |
Judy Britten | ... | unit manager: second unit |
Al Burgess | ... | production supervisor: Malaysia |
Rachel Neale | ... | unit manager: second unit |
Faye Ong | ... | production manager: Malaysia |
Amy Segal | ... | unit manager: Malaysia |
John H. Starke | ... | unit production manager: New York unit (as John Starke) |
Don Ng | ... | production assistant (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
James Armstrong | ... | 2nd unit production assistant |
Vic Armstrong | ... | second unit director |
Vebe Borge | ... | first assistant director: New York |
Chris Carreras | ... | first assistant director |
Carlos Fidel | ... | third assistant director: second unit |
Robert Grayson | ... | co-second assistant director (as Robert P. Grayson) |
Tze S. Hoh | ... | third assistant director: Malaysian unit (as Tze Swen Hoh) |
Dylan Hopkins | ... | second assistant director: New York |
Amy Lynn | ... | second assistant director: New York |
Terry Madden | ... | first assistant director: second unit |
David Pearson | ... | first assistant director: model unit (as Dave Pearson) |
Fiona Richards | ... | third assistant director |
Michael Stevenson | ... | second assistant director |
Richard Styles | ... | second assistant director: second unit |
Mahathir Tahir | ... | third assistant director: Malaysian unit |
Jeremy Pelzer | ... | additional assistant director (uncredited) |
Art Department
Fauzi Bin Abdullah | ... | props helper: Malaysia |
Douglas Allam | ... | chargehand plasterer |
Martin Asbury | ... | storyboard artist |
Ray Barrett | ... | construction manager |
Bruce Behrens | ... | construction runaround |
Ros Bennett | ... | construction nurse (as Roz Bennett) |
Les Benson | ... | location property master |
John Blakeley | ... | sculptor |
Adam Brockbank | ... | conceptual artist |
Steve Brown | ... | chargehand plasterer (as Steven Brown) |
Julian Caldow | ... | conceptual artist |
Stephen Challenor | ... | supervising carpenter |
Temple Clark | ... | concept artist/storyboard artist |
Stuart Clarke | ... | scenic artist |
Charles Cottrell | ... | stand-by painter |
Bryn Court | ... | sculptor |
Derek Dackombe | ... | supervising painter |
Jack Dyer | ... | construction buyer |
Trevor Dyer | ... | head carpenter |
Carol Eastwood | ... | construction controller |
Colin Ellis | ... | stand-by props |
Frederic Evard | ... | stand-by art director: second unit (as Fred Evard) |
John Fox | ... | dressing props |
Katie Gabriel | ... | art department coordinator |
Tom Garwood | ... | junior draftsperson |
Barry Gates | ... | dressing props |
James Gemmill | ... | portrait artist |
Michael Gunner | ... | chargehand painter |
Jane Haddow | ... | junior draftsperson |
Kenneth Hambling | ... | chargehand carpenter |
Kevin Harris | ... | assistant construction manager |
Steve Hedinger | ... | decor/lettering artist |
Tommy Hunt | ... | property runaround |
Patricia Johnson | ... | draftsperson |
Carol Kupisz | ... | graphic designer |
Kek Ting Lam | ... | assistant art director: Malaysia |
Nick Wong Voon Leong | ... | props buyer: Malaysia (as Nick Wong) |
David Lusby | ... | production buyer |
Michael Martin | ... | chargehand stagehand |
Christian McDonald | ... | dressing props |
Maxie McDonald | ... | property master |
David Mears | ... | chargehand painter |
David Meeking | ... | head painter |
Alice Milburn-Foster | ... | assistant scenic artist |
Steve Mitchell | ... | scenic artist |
Stephen Morahan | ... | draughtsperson |
Martin Moran | ... | chargehand plasterer |
Ian Murphy | ... | stand-by plasterer |
Sandy Nicolson | ... | stand-by carpenter: Scotland |
John O'Shaughnessy | ... | production buyer |
Harry Pain | ... | art department runner |
John Palmer | ... | props storeman |
Nick Palmer | ... | stand-by art director |
Ladd Paul | ... | stand-by stagehand |
Graham Pearce | ... | chargehand painter |
Mickey Pugh | ... | supervising stand-by props |
Pippa Rawlinson | ... | draftsperson / draughtsman |
Tony Rimmington | ... | draftsperson (as Anthony Rimmington) |
Richard Roberts | ... | assistant set decorator |
Raymond Roffe | ... | chargehand plasterer |
Gordon Routledge | ... | supervising carpenter |
Kenneth Chan Weng Sein | ... | props assistant: Malaysia |
Saifulazuar Shamsudin | ... | stand-by props assistant: Malaysia |
Kenneth Sibley | ... | chargehand stagehand |
Mohan Singh | ... | lead man: Malaysia |
William Stickley | ... | stand-by carpenter |
Eric Strange | ... | dressing props |
Sonny Tan Tiong Sung | ... | props assistant: Malaysia |
Paul Tappin | ... | head plasterer |
Gary Tomkins | ... | assistant art director |
Roger Walker | ... | sculptor |
Michael Weaver | ... | painter |
Peter Wells | ... | head stagehand |
William Wells | ... | storeman |
Su Whitaker | ... | assistant art director |
Mark White | ... | construction (as chalky white trux) |
Penny White | ... | trainee prop |
David Whyman | ... | supervising carpenter |
Ben Wilkinson | ... | chargehand dressing props |
Clive Wilson | ... | stand-by propman: second unit |
Paul Wolstencroft | ... | chargehand stagehand |
Mickey Woolfson | ... | stand-by props (as Michael Woolfson) |
I-Lann Yee | ... | props buyer: Malaysia |
Wan Johari Wan Zainuddin | ... | stand-by props assistant: Malaysia |
Dean Coldham | ... | plasterer (uncredited) |
Andrew Guyett | ... | painter (uncredited) |
Robin Heinson | ... | painter (uncredited) |
Paul Ladd | ... | stand-by stagehand (uncredited) |
Peter Lee | ... | model maker (uncredited) |
Roger Mann | ... | welder (uncredited) |
Stephen McGregor | ... | stand-by carpenter: second unit (uncredited) |
Rich Smith | ... | model maker (uncredited) |
Bradley Woodbridge | ... | painter (uncredited) |
Sound Department
Christopher Ackland | ... | adr editor |
Paul Cridlin | ... | boom operator |
Ben Georgiades | ... | assistant sound engineer |
Pat Gilbert | ... | first assistant sound editor |
John Hayward | ... | re-recording mixer |
Jake Jackson | ... | assistant sound engineer |
David John | ... | sound mixer |
Gareth John | ... | sound assistant |
Piers Lawrance | ... | assistant sound effects editor |
Gerard Loret | ... | first assistant sound editor (as Gerard C. Loret) |
Ian Munro | ... | sound mixer: second unit |
William Parnell | ... | dialogue editor |
Vincent Poon | ... | sound assistant: Malaysia |
Richard Pryke | ... | re-recording mixer |
Bob Risk | ... | foley editor |
Jim Shields | ... | supervising sound editor |
Sandy Buchanan | ... | adr mixer (uncredited) |
Sean Byrne | ... | post-production audio (uncredited) |
Mark Kenna | ... | consultant: dolby film sound (uncredited) |
Todd Resnick | ... | sound recordist (uncredited) |
Mark Sheffield | ... | sound mix recordist (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
Jonathan Angell | ... | senior special effects technician |
Stuart Bailey | ... | project manager: Useful Companies |
Clive Beard | ... | special effects floor supervisor |
William J. Bishop | ... | special effects technician: New York unit |
Caimin Bourne | ... | special effects trainee |
Chris Brenczewski | ... | special effects trainee |
David Brighton | ... | senior special effects technician |
Simon Cockren | ... | special effects technician: second unit |
Cliff Corbould | ... | special effects assistant/buyer |
Ian Corbould | ... | senior special effects technician: second unit |
Malcolm Crash Corbould | ... | special effects test technician |
Neil Corbould | ... | special effects supervisor |
Paul Corbould | ... | special effects floor supervisor: second unit |
Steve Crawley | ... | wire effects supervisor (as Stephen Crawley) |
Steve Cullane | ... | senior special effects technician |
Ramli Bin Md. Derus | ... | special effects assistant: Malaysian unit |
Paul Dunn | ... | senior special effects technician |
Michael Durkan | ... | special effects technician |
Raymond Ferguson | ... | special effects technician |
Rodney Fuller | ... | senior special effects technician |
Al Griswold | ... | special effects coordinator: New York unit |
Tim Grover | ... | special effects editor |
Kevin Herd | ... | senior special effects technician |
David Hunter | ... | senior special effects technician |
Ray Lovell | ... | senior special effects technician |
Kevin Mathews | ... | special effects wire technician |
Carol McAulay | ... | special effects coordinator |
Dave Miller | ... | special effects technician |
Wayne Miller | ... | special effects technician: New York unit |
John Pilgrim | ... | special effects electronics technician |
James J. Quinn | ... | special effects technician: New York unit |
Simon Quinn | ... | special effects assistant technician |
Lee Rider | ... | special effects trainee |
Dave Roddham | ... | special effects trainee (as David Roddham) |
Grant Rogan | ... | special effects trainee |
Kevin Rogan | ... | special effects technician |
Paul Stephenson | ... | senior special effects technician |
Timothy Stracey | ... | senior special effects technician |
Paul Taylor | ... | special effects technician |
Bart Traynor | ... | special effects technician: New York unit |
Anne Marie Walters | ... | special effects technician |
Steven Warner | ... | special effects technician |
David Watkins | ... | special effects technician: second unit |
Peter White | ... | senior special effects technician |
Krissi Williamson | ... | special effects buyer |
Gareth Wingrove | ... | special effects trainee |
Trevor Wood | ... | special effects workshop supervisor |
Alan Young | ... | special effects electronics technician |
Alistair Williams | ... | effects trainee (uncredited) |
Visual Effects by
Colin Alway | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios |
Keith Barton | ... | technical services: Cinesite Digital Studios |
John Benn | ... | line-up & vault: Cinesite Digital Studios |
Alex Bicknell | ... | digital effects supervisor: Cinesite Digital Studios |
Ian Biggs | ... | special effects supervisor: The Magic Camera Company |
John Blakeley | ... | modeler |
Gary Blowfield | ... | video operator: The Magic Camera Company |
Paul Brannan | ... | computer/video runner: Useful Companies (as Paul Brannen) |
Colin Brown | ... | executive producer: Cinesite Digital Studios |
Trevor Carey | ... | rigger: model unit (as Trevor 'Trigger' Carey) |
Stefan Cebula | ... | computer/video technician: Useful Companies |
Paul Conway | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios |
Nik Cooper | ... | senior special effects technician: The Magic Camera Company |
Carole Cowley | ... | digital effects coordinator: Cinesite Digital Studios |
Brenda Coxon | ... | production accountant: The Magic Camera Company |
Matthew D'Angibau | ... | motion control assistant/loader: The Magic Camera Company |
Nick Davis | ... | visual effects supervisor |
Alexandra Day | ... | visual effects coordinator |
Keith Devlin | ... | data operations: Cinesite Digital Studios |
Sander Ellers | ... | special effects modeler |
Simon Evers | ... | R&D: Cinesite Digital Studios |
Simon Eves | ... | research and development: Cinesite |
David Fernandes | ... | digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios |
Chris George | ... | 3D computer animation: Cinesite Digital Studios |
Ken Gittens | ... | senior special effects technician: The Magic Camera Company |
José Granell | ... | model unit supervisor: The Magic Camera Company |
Barrie Hemsley | ... | production coordinator: The Magic Camera Company |
Graham Hopkins | ... | 3D computer animation: Cinesite Digital Studios |
David Houghton-Williams | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Dave Williams) |
Gill Howe | ... | bidding producer: Cinesite Digital Studios (as Gillian Roberts) |
Simon Hughes | ... | line-up & vault: Cinesite Digital Studios |
Antony Hunt | ... | producer: The Magic Camera Company |
Jean Lee | ... | R&D: Cinesite Digital Studios |
John Lockwood | ... | lead compositor: Cinesite Digital Studios |
Roger Lofting | ... | producer: The Magic Camera Company |
David Man | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios |
Chris McBride | ... | computer/video technician: Useful Companies |
Mark Michaels | ... | lead compositor: Cinesite Digital Studios |
Rick Mietkowski | ... | motion control operator: The Magic Camera Company |
Elizabeth Moore | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Lisa Moore) |
Steve Morgan | ... | key grip: model unit |
Jon Neill VFX | ... | 3D computer animation: Cinesite Digital Studios (as Jonathan Neill) |
Clare Norman | ... | line-up & vault: Cinesite Digital Studios |
Justin Owen | ... | computer and video effects supervisor: Useful Companies |
Stuart Pearson | ... | digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios |
Dave Poole | ... | senior special effects technician: The Magic Camera Company |
John Robertson | ... | rigger: model unit |
John Rogers | ... | gaffer: model unit |
Adrian Samuels | ... | data operations: Cinesite Digital Studios |
Robbie Scott | ... | model supervisor: The Magic Camera Company |
Andy Simm | ... | special effects modeler |
Alex Smith | ... | digital artist |
Andy Stevens | ... | focus puller: model unit |
Roland Stevenson | ... | sculptor/modeler |
Nigel Stone | ... | director of photography: The Magic Camera Company |
Charles Tait | ... | digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Charlie Tait) |
Courtney Vanderslice | ... | head of production: Cinesite Digital Studios (as Courtney Vanderslice-Law) |
Niki Wakefield | ... | lead compositor: Cinesite Digital Studios |
Kevin Wheatley | ... | technical services: Cinesite Digital Studios |
Mike Williams | ... | animation supervisor: Useful Companies |
Peter Williams | ... | digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios |
Neil Wilson | ... | graphics animator: Useful Companies |
Daniel Ashton | ... | scanning and recording operator (uncredited) |
Rosemary Bennett | ... | additional nurse: model unit (uncredited) |
Brad Blackbourn | ... | 3D artist: Malaysia (uncredited) |
Nick Bonathan | ... | modeler (uncredited) |
Nathalie Buce | ... | digital artist (uncredited) |
Kevin Campbell | ... | software developer (uncredited) |
Chas Cash | ... | 3D animator: Cinesite (uncredited) |
Mark Coleran | ... | visual effects (uncredited) |
Rob Delicata | ... | motion control (uncredited) |
Rob Dunbar | ... | model maker (uncredited) |
Mark Godleman | ... | additional rigger: model unit (uncredited) |
Paul Harford | ... | additional rigger: model unit (uncredited) |
Ed Harris | ... | Model Maker (uncredited) |
Dan Harrod | ... | data operations (uncredited) |
Greg Horswill | ... | senior model maker: model unit (uncredited) |
Peter Jones | ... | computer and video technician (uncredited) |
Diana Lander | ... | unit nurse: model unit (uncredited) |
Vincent Lavares | ... | technical assistant supervisor (uncredited) |
Stephen Lloyd | ... | production buyer: model unit (uncredited) |
Marianne Lytton | ... | additional nurse: model unit (uncredited) |
Jim Machin | ... | model maker (uncredited) |
Simon Minshall | ... | scanning and recording (uncredited) |
Ray Moody | ... | motion control (uncredited) |
Richard Morris | ... | digital effects artist (uncredited) |
Nick Murray | ... | camera trainee: model unit (uncredited) |
John O'Donnell | ... | carpenter: model unit (uncredited) |
Adam Rogers | ... | junior electrician: model unit (uncredited) |
Gary Shaw | ... | motion control camera (uncredited) |
Frank Sheeky | ... | best boy: model unit (uncredited) |
Jeffrey Skinner | ... | additional rigger: model unit (uncredited) |
Bill Thomas | ... | model maker (uncredited) |
Roland Watson | ... | data operations: Cinesite (uncredited) |
Danny Webster | ... | additional rigger: model unit (uncredited) |
Grant Wiesinger | ... | additional rigger: model unit (uncredited) |
Pete Williams | ... | scanning and recording manager (uncredited) |
Aviv Yaron | ... | 2D technical director: Cinesite (uncredited) |
Stunts
Roy Alon | ... | stunts |
Vic Armstrong | ... | stunt coordinator |
Jenny Ash | ... | stunts |
Dickey Beer | ... | stunts |
Gabe Cronnelly | ... | stunts |
Jim Dowdall | ... | stunt coordinator |
Eunice Huthart | ... | stunts |
Rowley Irlam | ... | stunts |
Derek Lea | ... | stunts |
Wendy Leech | ... | stunts |
Mark Mottram | ... | stunts |
Tony Smart | ... | stunts |
Stuart Clark | ... | utility stunts (uncredited) |
Gabe Cronnelly | ... | stunt double: Sean Connery (uncredited) |
Steve Griffin | ... | stunts (uncredited) |
Theo Kypri | ... | utility stunts (uncredited) |
Mark Mottram | ... | stunt double: Catherine Zeta-Jones (uncredited) |
Dominic Preece | ... | stunt performer (uncredited) |
Lee Sheward | ... | stunts (uncredited) |
Steve Truglia | ... | stunt driver (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Shahrulnizam B. Ahmad | ... | gaffer: Malaysia |
Andy Aitken | ... | chargehand electrician |
Stephen Andrews | ... | camera trainee (as Steve Andrews) |
David Appleby | ... | still photographer |
John Ash | ... | rigging gaffer: second unit |
Kenneth Atherfold | ... | camera grip: second unit (as Kenny Atherfold) |
Bob Balzarini | ... | video assist operator: New York |
Sam Barnes | ... | clapper loader |
James R. Belletier | ... | first assistant camera: New York (as Jim Belletier) |
Reg Boddy | ... | best boy: second unit |
Michael Buck | ... | grip: New York |
Norman Buck | ... | key grip: New York |
Oliver Cary | ... | second assistant camera: New York |
Vince Clarke | ... | rigging gaffer (as Vincent Clarke) |
Vernon Connolly | ... | best boy |
Stephen Consentino | ... | camera operator: New York |
Frederick Crawford | ... | head rigger |
Peter Davey | ... | video operator: underwater unit |
Steven Davies | ... | chargehand rigger |
Thomas Dolan | ... | electrician: New York (as Thomas W. Dolan) |
Rosalyn Ellis | ... | clapper loader: second unit (as Ros Ellis) |
Gregory Farrell | ... | electrician: New York |
Jasper Fforde | ... | focus puller |
Peter Field | ... | camera operator: second unit |
Andrew Ford | ... | focus puller: Scotland (as Andy Ford) |
Jay Fortune | ... | gaffer: New York |
Raymond Fortune | ... | electrician: New York |
Andrew Gardiner | ... | electrician |
Mark Gay | ... | electrician: second unit |
Kevin Gilligan | ... | grip: New York |
Tom Gilligan | ... | dolly grip: New York |
Christopher Gough | ... | electrical rigger: second unit |
Frank Graziadei | ... | video assist operator: New York |
Aaron Green | ... | gaffer: underwater unit |
Adam Harris | ... | additional |
Azman Bin Hitam | ... | assistant grip: Malaysia |
Scott Holland | ... | video assist operator: second unit |
Bill Howe | ... | electrical rigger (as William Howe) |
Michael J. Kammerer | ... | grip: New York (as Mike Kammerer) |
John King | ... | electrician |
Gábor Kövér | ... | camera operator: New York (as Gabor Kover) |
Gary Lamantia | ... | camera technician: Wescam, New York |
Adam Lee | ... | rigging electrician |
Alvin Chee Peng Lee | ... | assistant camera: Malaysia (as Alvin Lee) |
Jo-Sen Lim | ... | video assistant's assistant: Malaysia |
Lee Madigan | ... | electrician |
James Malone | ... | electrician: New York |
David Maund | ... | trainee assistant grip |
Ginger McCarthy | ... | Electrical rigger / sparks rigger |
Steve Mcleod | ... | assistant chief lighting technician (as Stephen McLeod) |
Guy Minoli | ... | electrician |
Rob Monger | ... | practical electrician (as Robert Monger) |
Ray Murphy | ... | electrician: New York (as Raymond Murphy) |
David Norris | ... | camera operator: Wescam, New York |
Daniel Pacquette | ... | video assist operator |
Timothy Painter | ... | electrician |
Roger Pearce | ... | camera operator |
Alan Perez | ... | stand-by electrical rigger |
Derrick Peters | ... | clapper loader: Scotland |
Rebecca Peters | ... | video assist operator |
Gary Pocock | ... | camera grip |
Christopher Polden | ... | electrician: second unit |
Ray Potter | ... | gaffer: second unit |
Terry Potter | ... | gaffer |
Russell Prosser | ... | stand-by rigger |
Keith Roberts | ... | clapper loader: second unit |
Al Rodgers | ... | first assistant camera: New York |
Razaq Sahibjahn | ... | grip |
Sidhu Sanny | ... | assistant chief lighting technician: Malaysia (as Sarawantal Singh) |
Gordon Segrove | ... | focus puller: underwater unit |
Robert Shacklady | ... | clapper loader: underwater unit |
Nick Shuttleworth | ... | video assist runner |
Martin Singleton | ... | additional cinematographer: Scotland / director of photography: Scotland |
Tony Spratling | ... | additional cinematographer: second unit |
Alf Tramontin | ... | steadicam operator |
Mike Valentine | ... | underwater camera operator |
Lee Vickery | ... | camera loader: New York |
Paul Wheeldon | ... | camera trainee: second unit |
Jack White | ... | rigging electrician |
Kevin P. Williams | ... | grip: New York (as Kevin Williams) |
Nigel Woods | ... | electrician |
Jason Wrenn | ... | focus puller: second unit |
Christopher Blakely | ... | video assist operator (uncredited) |
Neil Brown | ... | additional first assistant camera: second unit (uncredited) |
Darren Flindall | ... | rigger (uncredited) |
Raymond Flindall | ... | rigger (uncredited) |
John Gamble | ... | first assistant camera (uncredited) |
Martin Gooch | ... | camera trainee (uncredited) |
Christopher Goodwin | ... | Underwater Camera Technician and Diving Supervisor (uncredited) |
Adam Harris | ... | additional electrician (uncredited) |
Paul Legall | ... | crane operator (uncredited) |
Tom Maslen | ... | camera grip (uncredited) |
Ron Nicholls | ... | grip (uncredited) |
Howard Smith | ... | steadicam operator (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Rob Stewart | ... | electrician: dailies (uncredited) |
Jonathan Taylor | ... | director of photography: second unit (uncredited) |
Michael White | ... | rigging electrician (uncredited) |
Casting Department
Louis Elman | ... | adr voice casting |
Gaby Kester | ... | casting assistant |
Ng Mei-Mei | ... | casting assistant: Malaysia |
Kim Miscia | ... | casting: New York |
Lucinda Syson | ... | additional casting |
Christina Thomas | ... | casting coordinator: Malaysia |
Costume and Wardrobe Department
Melanie Carter | ... | outworker |
Annie Crawford | ... | costumer: Mr. Connery |
Ken Crouch | ... | wardrobe supervisor (as Kenny Crouch) |
Dave Croucher | ... | wardrobe assistant: second unit |
Annie Hadley | ... | wardrobe mistress |
Mark Holmes | ... | wardrobe master |
Jane Lewis | ... | wardrobe mistress |
John Norster | ... | assistant costume designer |
Barbara Ohren | ... | outworker |
Mood Omar | ... | wardrobe assistant: Malaysia |
Dominic Young | ... | outworker |
Alex Carey | ... | costume breakdown artist (uncredited) |
Dave Croucher | ... | costumes (uncredited) |
Mei Lai Hippisley Coxe | ... | costume coordinator (uncredited) |
Susan MacKenzie | ... | costume maker (uncredited) |
Sarah Tiffin | ... | costume buyer (uncredited) |
Location Management
Ramesh Appathurai | ... | location manager: Malaysia |
Linzi Baltrunas | ... | location assistant |
Patricia Castellanos | ... | location assistant: New York |
Joel Cockrill | ... | location scout |
Frances Cousins | ... | location assistant: Scotland |
Allen Goonting | ... | location assistant: Malaysia |
Ariff Hamzah | ... | location assistant: Malaysia |
Bernard Kong | ... | location manager: Malaysia |
Al Lamberti | ... | location assistant: New York (as Alfred R. Lamberti) |
Simon Marsden | ... | location manager: UK |
Christian McWilliams | ... | supervising location manager: UK |
Jonathan Ramesh Raj | ... | location assistant: Malaysia |
Richard Sharkey | ... | location manager |
Michael Sharp | ... | location manager: Scotland |
Kenneth Thompson | ... | location assistant: New York |
Darren Wiseman | ... | location manager: New York |
Becky Jones | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Pete Anthony | ... | conductor / orchestrator |
Bruce Babcock | ... | orchestrator |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Benedikt Brydern | ... | score coordinator |
Kenneth Burgomaster | ... | synthesizer programmer |
Kostas Christides | ... | orchestrator (as Konstantinos Christides) |
Michael Dore | ... | singer |
Geoff Foster | ... | score engineer / score mixer |
Andrew Glen | ... | music editor |
Tanya Noel Hill | ... | music editor: temp music (as Tanya Hill) |
Jon Kull | ... | orchestrator |
Bob Last | ... | music consultant |
Janet Mooney | ... | singer |
Sujin Nam | ... | score coordinator |
Jasper Randall | ... | score coordinator |
David Reynolds | ... | score coordinator |
Arthur Schaer | ... | synthesizer programmer |
Paul Talkington | ... | orchestra contractor |
Christopher Warren-Green | ... | orchestra leader |
Gernot Wolfgang | ... | scoring assistant |
Lars Anderson | ... | scoring coordinator (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Salvador Casais | ... | trailer composer (uncredited) |
Ellen Ginsburg | ... | music clearance (uncredited) |
Mark Graham | ... | head of music preparation (uncredited) |
Lisa Donovan Lukas | ... | music preparation (uncredited) |
Marco Mastrocola | ... | musician (uncredited) |
Amos Miller | ... | musician: trombone (uncredited) |
Flavio Motalla | ... | score producer (uncredited) |
Matt Walker | ... | music executive (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sarah Hinch | ... | script supervisor: second unit (as Sarah Hornbuckle) |
Lisa Vick | ... | script supervisor |
Julie Daly-Wallman | ... | script supervisor (uncredited) |
Richard Di Sabatino | ... | technical script consultant (uncredited) |
Scott Frank | ... | script revisions (uncredited) |
Mads Hansen | ... | script coordinator (uncredited) |
Don MacPherson | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
Francis Abdullah | ... | transportation coordinator: Malaysia |
Gary Birmingham | ... | transportation coordinator |
Roy Clarke | ... | assistant transportation coordinator |
Edward O'Donnell | ... | transportation captain: New York |
Dee Sow Yuen Siew | ... | airport/transport liaison: Malaysia |
Mark White | ... | transportation: white trux/d&d transport |
Guy Bostock | ... | vehicle technician (uncredited) |
Ian Clarke | ... | vehicle technician (uncredited) |
Graham Kelly | ... | action vehicle coordinator (uncredited) |
Sean Thornton | ... | picture vehicle technician (uncredited) |
Additional Crew
Magen Appathurai | ... | senior location manager: Malaysia |
David Arkle | ... | helicopter pilot: second unit |
Nina Armstrong | ... | assistant: Mr. Armstrong, second unit (as Nina Almond) |
Joane Baptiste | ... | production secretary: New York |
Shauna Beal | ... | assistant: Mr. Milchan |
Rosie Bedford-Stradling | ... | unit nurse |
Emma Bendell | ... | assistant accountant |
Mona Benjamin | ... | assistant production coordinator |
Charles Bodycomb | ... | armorer (as Charlie Bodycomb) |
Elaine Burt | ... | production coordinator |
Al Cerullo | ... | helicopter pilot: New York |
Paul Chantler | ... | accounting assistant |
Debbie Chua | ... | production secretary: Malaysia |
Andy Clayton | ... | flight logistics: Scotland |
Matthew K. Coleman | ... | production assistant: New York |
Sophie Dasic | ... | assistant accountant |
William Dodds | ... | set production assistant |
Peter Eardley | ... | accounting assistant |
Linda Fraser | ... | scottish screen trainee: Scotland |
Linda Gamble | ... | unit publicist |
Harry C. Garces | ... | craft service assistant: Malaysia |
Cyril Gibbons | ... | health and safety officer |
Simone Goodridge | ... | assistant: Mr. Amiel |
Carolyn Hall | ... | financial controller |
Paul Harris | ... | choreographer |
Timothy Hatch | ... | malaysian liasion: Malaysia |
Susan Hegarty | ... | dialect coach: Ms. Zeta-Jones |
Richard Hooper | ... | armorer |
Shelley Houis | ... | production coordinator: New York |
Theo J. Hyman | ... | runner: second unit (as Theo Hyman) |
Lynn Jones | ... | assistant: Ms. Zeta-Jones |
Tom Kidd | ... | helicopter pilot: Scotland |
Emily Lascelles | ... | production runner |
Alicia Tan Leng | ... | malaysian liasion: Malaysia |
Eric Lenihan | ... | power pod technician: New York |
Les Maddison | ... | police advisor |
George Marshall | ... | production accountant |
Dave McKay | ... | helicopter technician: Scotland |
Ronald Meeks | ... | supervising rigger |
Paul Mitchell | ... | supervising rigger |
Laura Netscher | ... | assistant: Ms. Tollefson |
Clarissa Newman | ... | assistant: Mr. Connery |
Jenny Nichols | ... | special craft service |
Kevin Nugent | ... | head engineer |
Benjamin Ogley | ... | production runner |
John Oliver | ... | safety diver: underwater unit |
Jason Ong | ... | accounting assistant: Malaysia |
Justin Owen | ... | computer and video supervisor: Useful Companies |
Andrew Pyke | ... | assistant accountant |
Sylvia Pyke | ... | assistant: Mr. Smith |
Rozzana Ramos | ... | assistant: Mr. Milchan (as Rozzana I. Ramos) |
Claire Robertson | ... | accounting assistant |
Gloria Salas | ... | accountant: New York |
Huwei San | ... | dialect coach: Mandarin |
Shan Sangaralingham | ... | production assistant: Malaysia |
Simon Seeby | ... | supervising engineer |
Noraini Bte Shaarani | ... | stand-by nurse: Malaysia |
Dave Shaw | ... | diving safety: underwater unit |
Ailie Smith | ... | production assistant |
Ben Smith | ... | floor runner |
David Su | ... | dialect coach: Mandarin |
Katherine Teakle | ... | unit nurse: second unit (as Katie Teakle) |
James Townshend | ... | supervising wood machinist |
Françoise Valentine | ... | nurse: underwater unit / talkback: underwater unit |
Vladimir Voronoff Jr. | ... | production assistant |
John Wildgust | ... | supervising wood machinist |
Marc Wolff | ... | helicopter pilot |
James Armstrong | ... | floor runner (uncredited) |
Guy Cowan | ... | caterer (uncredited) |
Tim Desbois | ... | helicopter coordinator (uncredited) |
Darren Harrison | ... | runner: London (uncredited) |
Michael Mili | ... | production assistant (uncredited) |
James O'Donnell | ... | safety diver: underwater unit (uncredited) |
Simon Staines | ... | creative supervisor/screen graphics: Useful Companies (uncredited) |
David A. Starke | ... | production executive (uncredited) |
Sara-Jane Valentine | ... | computer and video coordinator: Useful Companies (uncredited) |
Derek Warman | ... | fire officer (uncredited) |
Simon Wookey | ... | underwater crew (uncredited) |
Thanks
Simon P. Thorp | ... | thanks (as Simon P Thorp) |
Production Companies
- Twentieth Century Fox (presents)
- New Regency Productions (presents)
- Fountainbridge Films
- Taurus Film
Distributors
- Twentieth Century Fox (1999) (United States) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (1999) (United Kingdom) (theatrical)
- Columbia TriStar Egmont Film Distributors (1999) (Finland) (theatrical)
- Filmes Castello Lopes (1999) (Portugal) (theatrical)
- Hispano Foxfilms S.A.E. (1999) (Spain) (theatrical)
- Kommunenes Filmcentral (KF) (1999) (Norway) (theatrical)
- Odeon (1999) (Greece) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (1999) (Germany) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (1999) (Netherlands) (theatrical)
- UGC-Fox Distribution (UFD) (1999) (France) (theatrical)
- 20th Century Fox Argentina (1999) (Argentina) (theatrical)
- 20th Century Fox India (1999) (India) (theatrical) (as Twentieth Century Fox India, Inc.)
- 20th Century Fox Korea (1999) (South Korea) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (1999) (Japan) (theatrical)
- 20th Century Fox Home Entertainment (1999) (United States) (DVD)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (1999) (Netherlands) (VHS) (rental)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2000) (Australia) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2000) (Germany) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2000) (United Kingdom) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2000) (United States) (DVD) (special edition)
- Egmont Entertainment (2000) (Finland) (DVD) (VHS)
- Nu Metro Home Entertainment (2000) (South Africa) (DVD)
- CBS (2002) (United States) (tv) (broadcast premiere)
- FS Film (2002) (Finland) (DVD)
- Mainostelevisio (MTV3) (2002) (Finland) (tv)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2002) (Netherlands) (DVD)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2003) (Netherlands) (VHS) (retail)
- Kinowelt Home Entertainment (2006) (Germany) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2007) (Australia) (Blu-ray)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2007) (Canada) (Blu-ray)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2007) (United Kingdom) (Blu-ray)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2007) (United States) (Blu-ray)
- Nelonen (2007) (Finland) (tv)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2007) (Netherlands) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2008) (France) (Blu-ray)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2013) (Germany) (Blu-ray)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2013) (Italy) (Blu-ray)
- Deejay TV - NOVE (2016) (Italy) (tv)
- Disney+ (2022) (Australia) (video) (VOD) (Star)
- Disney+ (2022) (United Kingdom) (video) (VOD) (Star)
- Disney+ (2022) (Spain) (video) (VOD) (Star)
- Gativideo (Argentina) (VHS)
- Pay Per View (1999) (United States) (tv)
- Pay Per View (2000) (United States) (tv)
Special Effects
- Useful Company (computer and graphic design)
- Cinesite (Hollywood) (digital visual effects)
- The Magic Camera Company (miniature construction and photography)
- Cinesite (digital visual effects)
- Special Effects UK
- The Visual Effects Company (motion control)
Other Companies
- Pinewood Studios (movie studio)
- Shepperton Studios (movie studio)
- 20th Century Fox Studios (post-production sound services)
- AFM Lighting (lighting)
- AIR Studios (score recorded and mixed at)
- Action Cars (vehicles supplier)
- Arion Facilities (dailies telecine transfers)
- Blowup (stills processing)
- Busters Catering (catering)
- Camera Revolution (libra technician)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera dollies)
- Color By Deluxe (acknowledgement)
- Dakota Music Services (music copying)
- David Deane Associates (fire & safety)
- Dolby (in selected theatres)
- Dynasara Sdn. Bhd. (production services: Malaysia)
- General Screen Enterprises (end titles)
- General Screen Enterprises (opticals)
- Giorgio Armani (wardrobe: mr. connery)
- Kemistry (main titles design)
- Kodak Motion Picture Film (acknowledgement)
- Motion Picture Association (MPA)
- Panavision (camera equipment provided by)
- Pinewood Studios (sound re-recorded at)
- Reel Foods (catering)
- Restless Records (soundtrack)
- Sylvia Wheeler Film Services (negative cutting)
- The Philharmonia Orchestra (score performed by)
- Useful Companies (Digital Playback & Design)
- VS Service (transportation)
- Wescam USA (wescam)
Storyline
Plot Summary |
Following the theft of a highly-secured piece of artwork, an agent convinces her insurance agency employers to allow her to wriggle into the company of an aging but active master thief. Connery's burglar takes her on suspiciously and demands rigorous training before their first job together, stealing a highly-valued mask from a chichi party. Their deepening attraction and distrust could tear apart their partnership, but the promise of a bigger prize (some eight billion odd dollars) by Zeta-Jones keeps the game interesting. Only, who's playing with whom?
Written by Lordship |
Plot Keywords | |
Taglines | Oh, what a tangled web we weave, when first we practice to deceive. Then again, practice makes perfect. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $66,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United Kingdom | GBP1,374,600, 04 Jul 1999 |
Cumulative Worldwide Gross | $212,404,396, 26 Sep 1999 |
Did You Know?
Trivia | This movie came in $2 million below its budget. Co-producer Rhonda Tollefson credits this to producer Sir Sean Connery's thrifty Scottish ways. Connery drove his own car instead of hiring a driver, and flew on commercial planes instead of using private ones so that all of the money would show up on-screen. See more » |
Goofs | When Gin is stealing the mask, she carefully raises her leg to avoid a laser, and then moves both arms right through the same beam. See more » |
Movie Connections | Featured in The Making of 'Entrapment' (1999). See more » |
Soundtracks | Lost My Faith See more » |
Quotes |
Gin:
I said this is called entrapment. Mac: No, actually it's called blackmail. Entrapment is what cops do to thieves. See more » |