Directed by
Dave McKean |
Writing Credits (WGA)
Neil Gaiman | ... | (story) & |
Dave McKean | ... | (story) |
Neil Gaiman | ... | (teleplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Martin G. Baker | ... | executive producer |
Lisa Henson | ... | executive producer |
Simon Moorhead | ... | producer |
Michael Polis | ... | executive producer |
Music by
Iain Ballamy |
Cinematography by
Antony Shearn |
Editing by
Nicolas Gaster |
Casting By
Louis Hammond |
Production Design by
Dave McKean |
Art Direction by
Zöe Trodden | ... | supervising art director |
Costume Design by
Robert Lever |
Makeup Department
Michele Davidson Bell | ... | hair designer (as Michelle Davison-Bell) / makeup designer (as Michelle Davison-Bell) |
Sam Smart | ... | hair stylist / makeup artist |
Production Management
Tessa Beazley | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Janine Bevan | ... | third assistant director |
Oli Blanc | ... | second assistant director |
Jo Lea | ... | first assistant director |
Art Department
Guy Bernard | ... | construction manager |
Paul Frost | ... | production buyer |
Justin Hayzelden | ... | stand-by props |
Greg Mason | ... | painter |
Gwen Murray | ... | art department trainee: FT2 |
Ashley Murray-Fowler | ... | carpenter |
Gary Nutkins | ... | trainee carpenter |
Stuart Walpole | ... | stand-by props |
Kate Wicks | ... | production buyer |
Jason Wood | ... | property master |
James Wright | ... | carpenter |
Sound Department
John Crossland | ... | boom operator |
Pete Freshney | ... | boom operator |
Dan Green | ... | adr recordist |
David Hunt | ... | sound effects editor |
Hugh Johnson | ... | re-recording mixer / sound designer |
Melissa Lake | ... | foley artist |
Gareth Llewellyn | ... | assistant sound re-recording mixer |
Paul Miller | ... | boom operator |
Stefan Mørk | ... | dialogue editor |
James Perry | ... | adr recordist |
Ian Sands | ... | production sound mixer |
Larry Sider | ... | supervising sound editor |
Barnaby Smyth | ... | foley supervisor (as Barnaby Smith) / sound designer (as Barnaby Smith) |
Richard Stockdale | ... | dolby sound consultant |
Joakim Sundström | ... | supervising sound editor |
Jason Swanscott | ... | foley artist |
David Turner | ... | sound technical coordinator |
Alan Cridford | ... | location music mixer (uncredited) |
Visual Effects by
Kevin Baguley | ... | digital coordinator |
Dave Barnard | ... | post production technical supervisor |
Pete Coogan | ... | managing director: Jim Henson's Creature Shop |
Jocelyn Deborne | ... | systems administrator |
Daniel Gerhardt | ... | animator / digital effects artist |
Pawel Grochola | ... | animator / digital effects artist |
Arjun Gupte | ... | animator / digital effects artist |
Peter Guyan | ... | systems engineer: Jim Henson's Creature Shop |
Alexis Hall | ... | lead animator / lead digital effects artist |
Trevor Harvey | ... | animator / digital effects artist |
Richard Hince | ... | head of motion capture: Artem Digital |
Sean Hince | ... | motion capture supervisor |
Eliot Hobdell | ... | render wrangler |
Katja Hollmann | ... | digital lab supervisor: Lipsync Post |
Christian Jelen | ... | animator / digital effects artist |
Jordan Kirk | ... | animator / digital effects artist |
Ellie Koorlander | ... | animator / digital effects artist |
Paul Lee | ... | animator / digital effects artist |
Katy Lemon | ... | scanning and recording: Lip Sync Post |
Dave McKean | ... | compositor / texture artist |
Max McMullin | ... | CGI producer / CGI supervisor |
Matt Middleton | ... | Lead Digital Artist (as Matthew Middleton) |
Jamie Niman | ... | animator / digital effects artist |
Mike J. Nixon | ... | lead animator (as Michael Nixon) / lead digital effects artist (as Michael Nixon) |
Evelina Persson | ... | animator / digital effects artist |
Mark J.G. Smith | ... | render wrangler |
Martin Stacey | ... | animator / digital effects artist |
Ross Stansfield | ... | animator / digital effects artist |
Toby Taplin | ... | lead animator / lead digital effects artist |
Sian Townson | ... | biomechanist (as Sian Lawson) |
Dave Walker | ... | animator / digital effects artist |
Keith Mottram | ... | digital compositor (uncredited) |
Kevin Phelan | ... | head of post production: Lip Sync Post (uncredited) |
Stunts
Stuart St Paul | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Andy Bell | ... | electrician |
Steve Blythe | ... | electrician / generator operator |
Roy Elston | ... | rigger |
Avelino Fernandez | ... | electrician (as Avalino Fernandez) |
Kate Filby | ... | second assistant camera: re-shoots |
Mike Gianotti | ... | electrician |
Colin Ginger | ... | crane operator |
Michael Green | ... | focus puller "a" camera |
Gwilym Hoosen-Owen | ... | electrician (as Gwilyn Hoosen-Owen) |
Vanessa Kellas | ... | still photographer |
Jody Knight | ... | grip |
Nathan Mann | ... | first assistant camera |
Jem Morton | ... | key grip |
Pete Murray | ... | Steadicam operator |
Mark Nutkins | ... | second second assistant camera |
Sigge Rosen Rawlings | ... | video assistant operator (as Siggi Rosen-Rawlings) |
Mark Spencer | ... | still photographer |
Bill Vanderkris | ... | grip |
Aaron Walters | ... | best boy |
Gavin Walters | ... | gaffer |
Colleen Webley | ... | second assistant camera |
Dave Wells | ... | daily grip trainee |
Antony Shearn | ... | camera operator (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Becky Brown | ... | costume assistant (as Rebecca Brown) |
Yvonne Duckett | ... | costume assistant |
Debbie O'Brien | ... | costume assistant (as Debbie O'Brian) |
Nathalie Pateman | ... | costume assistant |
Helen Rafferty | ... | principal cutter: outworker |
Jane Spicer | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Ruth Coulson | ... | first assistant editor |
Keith Mottram | ... | post-production conforming editor: HDTV |
Sandeep Sheth | ... | post-production staff assistant |
Music Department
Iain Ballamy | ... | music arranger / music mixer / music producer |
Igor Outkine | ... | musician |
Ashley Slater | ... | music mixer / music producer / music programmer / music recordist |
Script and Continuity Department
Kathy Hughes | ... | script supervisor |
Heather Taylor | ... | script supervisor |
Transportation Department
Mickey Atkins | ... | driver: minibus |
John Hogben | ... | location driver |
Bill Lilburn | ... | location driver |
Fred Russell | ... | location driver |
Micky Webb | ... | location driver (as Mickey Webb) |
Additional Crew
Tim Adnitt | ... | copyist |
Jane Ballamy | ... | coordinator: circus performers |
Brittan Brown | ... | post-production accounting services |
Valentina Coccia | ... | production coordinator |
Victor Gallucci | ... | stand-in |
Nicole Goldman | ... | unit publicist |
Louise Green | ... | assistant accountant |
Kevin Kelly | ... | assistant: Lisa Henson |
Nikki Lucas | ... | juggling double: Stephanie Leonidas |
Anton Mackman | ... | juggling double: Rob Brydon |
Andy Matthews | ... | stand-in |
John O'Quigley | ... | operator: filmstream s-2 storage |
Bill Riddlaw | ... | unit nurse |
John Sargent | ... | financial controller |
Lara Sargent | ... | first assistant accountant |
Michael Scanlon | ... | floor runner |
Martin Vance | ... | unit nurse |
Martin Warnes | ... | unit nurse |
Mark Williams | ... | copyist |
Daniel Grant | ... | production assistant (uncredited) |