Victoria (TV Series)
Ladies in Waiting (2016)
Full Cast & Crew
Directed by
Tom Vaughan |
Writing Credits
Daisy Goodwin | ... | (written by) |
Daisy Goodwin | ... | (created by) |
A.N. Wilson | ... | (principal source material: "Victoria: A Life" by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Amanda Black | ... | line producer |
Rebecca Eaton | ... | executive producer: Masterpiece |
Paul Frift | ... | producer |
Daisy Goodwin | ... | executive producer |
Dan McCulloch | ... | executive producer |
Damien Timmer | ... | executive producer |
Music by
Ruth Barrett |
Cinematography by
John Lee | ... | director of photography |
Editing by
Adam Recht |
Casting By
Susie Parriss |
Production Design by
Michael Howells |
Art Direction by
Fabrice Spelta | ... | supervising art director |
John West |
Set Decoration by
Tanya Bowd |
Costume Design by
James Keast |
Makeup Department
Lisa Chape | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Nic Collins | ... | hair designer / makeup designer |
Amanda Finlay | ... | makeup artist |
Sue Newbould | ... | makeup artist |
Caroline Peberdy | ... | makeup trainee |
Erica Procopis | ... | makeup trainee |
Katharine Scott | ... | makeup artist |
Amanda Finlay | ... | hair stylist (uncredited) |
Kim Freeland | ... | additional hair stylist (uncredited) / additional makeup artist (uncredited) |
Jules Greenan | ... | hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) |
Caroline Peberdy | ... | hair trainee (uncredited) |
Emma Romans | ... | hair stylist (uncredited) |
Katharine Scott | ... | hair stylist (uncredited) |
Laura Bernice Watson | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Bejhan Kalantar | ... | post-production supervisor |
Aaron Sutter | ... | unit manager |
Jon Williams | ... | director of production |
Lauren McGuiness | ... | post-production supervisor: Masterpiece (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Matthew Busson | ... | third assistant director |
Helen Fraser | ... | second assistant director |
Blandine Grimaldi | ... | third assistant director |
Neil Wallace | ... | first assistant director |
Joe Hornsey | ... | crowd second assistant director (uncredited) |
La' Toyah McDonald | ... | additional third assistant director (uncredited) |
Art Department
Lally Broome | ... | drapesperson |
Brian Clark | ... | standby carpenter |
Ben Clements | ... | assistant art director |
Sam Farr | ... | standby props |
Gemma Louise Field | ... | props storeman (as Gemma Field) |
Michelle Field | ... | standby props |
John Foster | ... | construction manager |
Elliott Haimes | ... | dressing props |
Vanessa Hawkins | ... | standby art director |
Rowena Oven | ... | graphic designer |
Matthew Ramm | ... | set dresser |
Steve Register | ... | property master |
Robin Richardson | ... | assistant buyer |
Michael Spence | ... | dressing props (as Michael Lloyd Spence) |
Florence Tasker | ... | graphics assistant |
Joe Turnbull | ... | propmaker |
Laura Tweed | ... | production buyer |
Gary Bustard | ... | prop hand (uncredited) |
Nico Duncan | ... | art department trainee (uncredited) |
Chris Evans-Wilson | ... | assistant art director (uncredited) |
Chris Heap | ... | set dresser (uncredited) |
Keith Hufton | ... | dressing props: dailies (uncredited) |
Guto Humphreys | ... | props (uncredited) |
Marie Isabel | ... | art department trainee (uncredited) |
Craig Jenkins | ... | set dresser (uncredited) |
Laura Mickiewicz | ... | art department assistant (uncredited) |
Gaynor Millican | ... | props trainee (uncredited) |
Agis Pyrlis | ... | draughtsman (uncredited) |
Amanda Wilks | ... | art department assistant (uncredited) |
Sound Department
Wayne Brooks | ... | sound effects editor |
Gareth Bull | ... | re-recording mixer |
Ashoke Ghosh | ... | boom operator |
John Pearson | ... | sound recordist |
Gavin Rose | ... | dialogue editor |
Ian Whitehead | ... | boom operator |
Sebastian Dale | ... | dialogue editor (uncredited) |
Sue Harding | ... | foley artist (uncredited) |
Gregor Mazurczuk | ... | sound recordist (uncredited) |
Ryan McCabe | ... | adr recordist (uncredited) |
Adam Mendez | ... | foley mixer (uncredited) |
Robert Searl | ... | adr recordist (uncredited) |
Justin Scott Wilson | ... | sound recordist (uncredited) |
Special Effects by
Will Arnott | ... | special effects technician (uncredited) |
Rob Rowley | ... | special effects coordinator (uncredited) |
Visual Effects by
Dominic Alderson | ... | lighting technical director (uncredited) |
Neil Alford | ... | compositor (uncredited) |
Pedro Andrade | ... | 2d supervisor: Milk VFX (uncredited) |
Keith Barton | ... | technical support: Milk Visual Effects (uncredited) |
Amy Felce | ... | matchmove artist: Milk VFX (uncredited) |
Amy Furey | ... | matchmove artist: milk-vfx (uncredited) |
Keagan Harris | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Louise Hastings | ... | visual effects producer (uncredited) |
Collette Nunes | ... | visual effects editor: Milk VFX (uncredited) |
Neil Roche | ... | rigging lead: Milk VFX (uncredited) |
Sarah Williamson | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Stunts
Jason White | ... | stunt coordinator (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Craig Atkinson | ... | key grip |
George Banks | ... | grip assistant : Dailies |
Mark Bull | ... | camera trainee |
Steve Campbell | ... | electrician |
Laura Dinnett | ... | second assistant camera: "a" camera |
Roger Everson | ... | best boy |
Loren Filis | ... | camera trainee |
Steven Gardner | ... | first assistant camera: "b" camera |
Dan Grayson | ... | assistant grip |
Richard Haigh | ... | electrician |
James Harrison | ... | first assistant camera: "a" camera |
Shaun Kirk | ... | second assistant camera |
Kerr Loy | ... | digital imaging technician |
David Ode | ... | standby rigger |
Joe Russell | ... | camera operator |
Ravinder Singh | ... | electrician |
Chris Sowden | ... | gaffer |
Laura Dinnett | ... | first assistant camera: second unit, dailies (uncredited) |
Loren Filis | ... | second assistant camera: dailies (uncredited) |
Steven Gardner | ... | steadicam operator (uncredited) |
Gareth Gatrell | ... | still photographer (uncredited) |
Shaun Kirk | ... | focus puller: dailies (uncredited) |
Stephen Peat | ... | assistant grip: dailies (uncredited) |
Joe Russell | ... | steadicam operator (uncredited) |
Andy Waddington | ... | console operator (uncredited) |
Casting Department
Edward Lloyd | ... | extras casting |
Anna-Lena Slater | ... | casting: Germany |
Elliot Wood | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Charlotte Aspin | ... | crowd costume supervisor |
Toni Elissa Baker | ... | costume assistant (as Toni Baker) |
Milly Barter | ... | costume trainee |
Jane Batt | ... | costume supervisor |
Nicola Clay | ... | costume assistant |
Rosalind Ebbutt | ... | additional costume designer |
Sarah Moore | ... | assistant costume designer |
Nicola Tate | ... | costume trainee |
Elizabeth 'Lizzie' Corkish | ... | crowd costume: dailies (uncredited) |
Laura Panayiotou | ... | costume cutter & tailor (uncredited) |
Maggie Partington-Smith | ... | costume maker (uncredited) |
Alison Toner | ... | crowd costume: dailies (uncredited) |
Editorial Department
Dan Coles | ... | colourist |
Tom Coope | ... | assistant editor |
Katherine Pearl | ... | post-production coordinator |
Siôn Penny | ... | on-line editor |
Miguel Lloro Javierre | ... | assistant editor (uncredited) |
Location Management
Jim Allan | ... | supervising location manager |
Anika Kohli | ... | location trainee |
Andy Picheta | ... | location manager |
Aaron Sutter | ... | location unit manager |
Music Department
Mediaeval Baebes | ... | vocals: theme vocals performed by |
Katharine Blake | ... | vocals: theme vocals performed by (as Mediaeval Baebes) |
The Budapest Film Orchestra | ... | orchestra |
Nigel Lilley | ... | music associate |
Martin Phipps | ... | composer: title music |
Natalie Holt | ... | composer: additional music (uncredited) |
Andrew Skeet | ... | orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Thom Hutchinson | ... | script editor |
Rachel Stephenson | ... | script supervisor |
Ottilie Wilford | ... | script editor |
Liz Briggs | ... | script supervisor: second unit (uncredited) |
Transportation Department
Steve Cooke | ... | unit driver |
Steve Davies | ... | unit driver |
Alan Evans | ... | unit driver |
Alphonsus Patton | ... | unit driver |
Paul Pearson | ... | unit driver |
Additional Crew
Kweku Amoa | ... | floor runner (as Kweku Panti Amoa) |
Mark Atkinson | ... | horse master |
Charlotte Clayton | ... | trainee accountant |
Bethany Croft | ... | floor runner |
Lucy Eaton-Whitfield | ... | production trainee |
Marie Fargus | ... | production coordinator |
Laura Fox | ... | floor runner |
Rebecca Keane | ... | creative director: Mammoth Screen |
Alexandra Kosevic | ... | production executive |
Chrissy Murray | ... | first assistant accountant |
Rachel Osborne | ... | publicist |
Laurence Parker | ... | production accountant |
Nic Pringle | ... | floor runner |
Helen Rappaport | ... | historical consultant |
Anne Shanley | ... | safety advisor |
Liam Shorrock | ... | production runner |
Patrick Smith | ... | publicist |
Lisa Vanoli | ... | publicist |
Rob Yeomans | ... | assistant production coordinator |
Denzel Adebayo | ... | floor runner (uncredited) |
Mandy Bainbridge | ... | animal wrangler (uncredited) |
Roisin Carty | ... | dialect coach: Jenna Coleman (uncredited) |
Mel Churcher | ... | dialogue coach: Daniela Holtz (uncredited) |
Fergus Wright | ... | health and safety advisor (uncredited) |