Directed by
Fred Gallo |
Writing Credits (in alphabetical order)
Fred Gallo |
Cast (in credits order) verified as complete
Adam Baldwin | ... | Lee | |
Robert Englund | ... | Father O'Neill | |
Duane Davis | ... | Cpl. Charles Devon | |
Kate Rodger | ... | Susan | |
Gretchen Palmer | ... | Carrie | |
Jeannie Millar | ... | Jenna | |
Jolie Jackunas | ... | Cpl. Kelly | |
Jerry Trimble | ... | Trit | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Maria Ford | ... | Dancer in Flashback (uncredited) | |
Shauna O'Brien | ... | Dancer in Flashback (uncredited) |
Produced by
Roger Corman | ... | executive producer |
Marta M. Mobley | ... | co-producer |
David Rand | ... | co-producer |
Darin Spillman | ... | producer |
Music by
Ed Tomney |
Cinematography by
Mark Parry |
Editing by
Karl Ernest |
Casting By
Jerry Whitworth |
Production Design by
Sean Sloan |
Set Decoration by
Danny Breeden |
Costume Design by
Bonnie Berlin |
Makeup Department
Twisty Brown | ... | special makeup creature effects |
William Czlapka | ... | special makeup creature effects |
Gretchen Flew | ... | special makeup creature effects |
Robert Hall | ... | special makeup creature effects (as Robert Green Hall) |
Hideaki Hatta | ... | special makeup creature effects |
Deanna Hylton | ... | makeup apprentice |
Leanne Kline | ... | makeup apprentice (as M. Leanne Kline) |
Ralph Love | ... | special makeup creature effects |
Ann Marie Luddy | ... | assistant makeup artist |
Woody Yaras | ... | special makeup creature effects |
Julie Zvorsky | ... | key makeup artist |
Production Management
Tim Andrew | ... | production manager |
Mitch Buroker | ... | post-production supervisor |
Mike Elliott | ... | Production Executive |
Spurgeon Johns | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Eva Franzen | ... | first assistant director |
Glenn Garland | ... | second unit director |
Kristin Landholt | ... | second assistant director |
Brian Mastrianna | ... | second second assistant director (as Brian N. Mastrianna) |
Art Department
Marty Bridge | ... | scenic artist / set dresser |
Joe Lemmon | ... | property master |
Matt McGuire | ... | assistant property master (as Matthew W. McGuire) / carpenter (as Matthew W. McGuire) |
Casildo Munoz | ... | stagehand |
Sergio Muñoz | ... | carpenter (as Sergio Muñoz Salina) / stagehand |
Efrat Penn | ... | key scenic artist |
Carisa Rosenthal | ... | on-set dresser |
Traci Spadorcia | ... | art department apprentice |
Joshua Throne | ... | art department coordinator (as Joshua B. Throne) |
Anthony Trent | ... | art swing gang |
Now Vasquez | ... | stagehand |
Josh Webb | ... | lead man (as Joshua Webb) |
Sound Department
Kelley Baker | ... | adr editor / assistant adr mixer / sound effects editor |
Nick Boswell | ... | foley artist |
Merry Cheers | ... | adr mixer / foley editor / foley recordist |
Dominique Decaudain | ... | foley artist |
Jeffrey D. German | ... | re-recording mixer / sound effects editor |
Bess Hopper | ... | foley artist |
Butch Johnson | ... | dialogue editor / re-recording mixer |
Sterling Moore | ... | boom operator |
Earl Rankin | ... | re-recording mixer / sound effects editor |
Ken Regan | ... | supervising re-recording mixer |
Fred Rivas | ... | stereo sound consultant |
Buck Robinson | ... | sound mixer |
Daniel W. Victor Jr. | ... | stereo sound consultant |
Special Effects by
Greg Landerer | ... | pyrotechnics coordinator |
Lee Alan McConnell | ... | pyrotechnics assistant (as Lee A. McConnell) |
Visual Effects by
Rita Schrag | ... | optical printing supervisor |
Jim Stewart | ... | optical effects supervisor |
Stunts
Jane Austin | ... | stunt coordinator |
Barbara Lee-Belmonte | ... | stunts |
Kurt D. Lott | ... | stunt coordinator |
Erik Stabenau | ... | stunts |
Patrick J. Statham | ... | stunt coordinator |
Jason Ybarra | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Anders Arestad | ... | camera apprentice |
Todd Barron | ... | second assistant camera |
Paul Belsterling | ... | video playback operator (as Paul T. Belsterling) |
Pete Borowsky | ... | first assistant camera: second unit |
Glen Brown | ... | first assistant camera: second unit |
Kevin Caine | ... | electrician: second unit |
Trinity L. Corn | ... | electrician |
Derek Dale | ... | first assistant camera: second unit |
Tod DiTommaso | ... | electrician apprentice (as Tod A. DiTommaso) |
Bernie Druckman | ... | video playback operator |
Erik Folsom | ... | electrician: second unit |
Tony Gavin | ... | key grip |
Greg Hall | ... | still photographer |
Catherine S. Hart | ... | gaffer |
Matthew Klein | ... | best boy |
Steven D. Kucharski | ... | grip |
Mikel Lancaster | ... | grip: second unit |
Christopher Landy | ... | cinematographer: second unit |
Dale Marks | ... | electrician apprentice |
Michael McCormack | ... | video playback operator |
Denis Moran | ... | electrician |
Terry Newport | ... | best boy grip |
Rich Paisley | ... | best boy electric |
Sandra N. Sabatine | ... | grip apprentice |
Shereen Saleh | ... | first assistant camera |
Chris Shaw | ... | grip |
Adam Southwick | ... | electrician: second unit |
Michele Testa | ... | still photographer |
Perrin Giacomo Vanisi | ... | grip |
John Wiles | ... | grip |
Casting Department
Charles Matthews | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Renee Roland | ... | costumer |
Joyce Westergaard | ... | key costumer |
Editorial Department
Beth Dewey | ... | assistant editor |
Bob Fredrickson | ... | color timer |
Benjamin J. Heath | ... | post-production assistant (as Benjamin Heath) |
Christine A. Pechera | ... | post-production assistant |
Earl Rankin | ... | apprentice editor (as Earle Rankin) |
Beth Sweeney | ... | post-production runner |
Erick Ziegler | ... | post-production coordinator |
Robert L. Goodman | ... | additional film editor (uncredited) |
Music Department
Paul Di Franco | ... | music supervisor |
Script and Continuity Department
Marsha Bailey | ... | script supervisor: second unit |
Peter J. Clark | ... | script supervisor |
Elin Guthrie | ... | script supervisor: second unit |
Lisa McNeil | ... | script supervisor: second unit |
Additional Crew
Rhonda Bingham | ... | payroll manager |
Kristen Farlow | ... | caterer |
George M. Geminiano | ... | stage manager (as George Geminiano) |
Jeffrey D. German | ... | production secretary |
Rick Hosley | ... | production intern |
Gita Jamshidi | ... | production accountant |
Goly Jamshidi | ... | accounting supervisor |
Jonathon Lally | ... | production intern (as Jonathan Lally) |
Chris Larsen | ... | production secretary (as Christopher Larsen) |
Jeff Link | ... | production intern |
Ho Lo | ... | assistant production coordinator |
John Macias | ... | production intern |
Scott Alexander Morin | ... | production runner |
Luis Muñoz | ... | assistant stage manager |
Kevin Reilly | ... | assistant production coordinator |
Esther Schreiber | ... | production intern |
Devin Shapiro | ... | production intern |
Ruth Sullivan | ... | accounting coordinator |
Mike Tristano | ... | armorer |
Kimihide Yamada | ... | production assistant (as Kimi Yamada) |
Stanley Yung | ... | production coordinator |
Mark Berrigan | ... | weapons handler (uncredited) |