- 1 win.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Cuba Gooding Jr. | ... |
Ted Brooks
|
|
James Coburn | ... |
Thunder Jack
|
|
Sisqó | ... |
Dr. Rupert Brooks
(as Sisqo)
|
|
Nichelle Nichols | ... |
Amelia Brooks
|
|
M. Emmet Walsh | ... |
George
|
|
Graham Greene | ... |
Peter Yellowbear
|
|
Brian Doyle-Murray | ... |
Ernie
|
|
Joanna Bacalso | ... |
Barb
|
|
Jean Michel Paré | ... |
Olivier
(as Jean-Michel Pare)
|
|
Michael Bolton | ... |
Self - Special Appearance
|
|
Jason Pouliotte | ... |
Sneed Brother #1
|
|
David Boyce | ... |
Sneed Brother #2
|
|
Frank C. Turner | ... |
Neely
|
|
Ron Small | ... |
Arthur
|
|
Alison Matthews | ... |
TV Reporter
|
|
Jascha Washington | ... |
Young Ted
|
|
Christopher Judge | ... |
Dr. Brooks
|
|
Lisa Dahling | ... |
Mrs. Yepremian
|
|
Danelle Folta | ... |
Rollerblader with Dog
(as Danelle Folta Kehealy)
|
|
Peter Musooli | ... |
Valet
(as Peter 'Mus' Musooli)
|
|
Lossen Chambers | ... |
Receptionist
|
|
Andrea Butterfield | ... |
Patient
|
|
Oscar Goncalves | ... |
Ernesto Julio Santisto
|
|
Angela Moore | ... |
Lucy
|
|
Tracey Henderson | ... |
Vet #1
|
|
Randy Birch | ... |
Vet #2
|
|
Dave 'Squatch' Ward | ... |
Taxi Driver
|
|
Donnelly Rhodes | ... |
Race Official #1
|
|
Jay Brazeau | ... |
Race Official #2
|
|
Phillip Beer | ... |
Chess Player
|
|
George Labelle | ... |
Chess Player
|
|
Monika Kramlik | ... |
Miami Pretty Girl
|
|
Gwendolyn Osborne | ... |
Miami Pretty Girl
|
|
Anthony Harrison | ... |
Dentist
|
|
Shaw Madson | ... |
Blonde Guy
(as Shaw Madsen)
|
|
Joe Maffei | ... |
Old Man
|
|
Nicole Oliver | ... |
Nurse
|
|
Veronica Shattuck | ... |
Chatting Woman #1
|
|
Nicola O'Shea | ... |
Chatting Woman #2
|
|
Fly | ... |
Nana
|
|
Dash | ... |
Nana
|
|
D.J. | ... |
Demon
|
|
Cody | ... |
Demon
|
|
Floyd | ... |
Mac
|
|
Shadow | ... |
Diesel
|
|
Tika | ... |
Duchess
|
|
Speedy | ... |
Digger
|
|
Koda | ... |
Yodel
|
|
Buck | ... |
Sniff
|
|
Timber | ... |
Dog with Rollerblader
|
|
Skippy | ... |
Dog at Restaurant
|
|
Mario | ... |
Chester the Poodle
|
|
Jim Belushi | ... |
Demon (voice)
|
|
Jane Sibbett | ... |
Nana (voice)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Paul Aldanée | ... |
Bmw South Beach Guy (uncredited)
|
Directed by
Brian Levant |
Written by
Jim Kouf | ... | (screenplay) and |
Tommy Swerdlow | ... | (screenplay) & |
Michael Goldberg | ... | (screenplay) and |
Mark Gibson | ... | (screenplay) & |
Philip Halprin | ... | (screenplay) |
Gary Paulsen | ... | (book "Winterdance: the Fine Madness of Running the Iditarod") (suggestion) |
Produced by
Casey Grant | ... | executive producer |
Jordan Kerner | ... | producer |
Allison A. Millican | ... | associate producer (as Allison Millican) |
Christine Whitaker | ... | executive producer |
Music by
John Debney |
Cinematography by
Thomas E. Ackerman | ... | director of photography (as Thomas Ackerman) |
Editing by
Roger Bondelli |
Editorial Department
Mike Bellamy | ... | senior digital film colorist |
Sharon Bloedorn | ... | apprentice editor: Vancouver |
Kevin James Brown | ... | dailies colorist |
Lee Frazier | ... | post-production assistant |
Giovanni Giusti | ... | post-production assistant |
Caroline Hardon | ... | assistant editor: Vancouver |
Dennis Hayes | ... | post-production assistant |
Martin C. Heselov | ... | first assistant editor (as Martin Kevin Heselov) |
Richard Long | ... | assistant editor: Vancouver |
Humberto Luna-Gallardo | ... | second assistant editor (as Humberto F. Luna-Gallardo) |
David Orr | ... | color timer |
Mark Perzely | ... | assistant editor: Avid |
Davis Reynolds | ... | first assistant film editor (as David Reynolds) |
Casting By
Cathy Sandrich Gelfond | ||
Amanda Mackey | ... | (as Amanda Mackey Johnson) |
Production Design by
Stephen J. Lineweaver | ... | (as Stephen Lineweaver) |
Art Direction by
Doug Byggdin |
Set Decoration by
Elizabeth Wilcox |
Costume Design by
Monique Prudhomme |
Makeup Department
Stacye P. Branche | ... | hair stylist: Mr. Gooding (as Stacye Branche) / makeup artist: Mr. Gooding (as Stacye Branche) |
Melina Calogiros | ... | assistant hair stylist |
Angelina P. Cameron | ... | hair stylist (as Angelina Cameron) |
Jay Cannistraci | ... | first assistant makeup artist: Miami, Florida |
Caridad 'Cuqui' Collazo | ... | first assistant hair stylist: Miami, Florida (as Cucqui Collazo) |
Stan Edmonds | ... | makeup artist |
Chris Harrison-Glimsdale | ... | assistant hair stylist |
Rick Lalonde | ... | special makeup effects artist |
Teryl Thompson | ... | makeup artist: second unit |
Debbie Vandelaar | ... | first assistant makeup artist |
Jon C. White | ... | hair stylist: second unit (as Jon White) |
Stacey Butterworth | ... | wig maker (uncredited) |
Rachel Griffin | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Brad Proctor | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Bill Terezakis | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Maureen Terezakis | ... | special makeup effects producer (uncredited) |
Vince Yoshida | ... | fabricator (uncredited) |
Production Management
Stewart Bethune | ... | unit production manager |
Joan Kelley Bierman | ... | post-production supervisor |
Elayne Keratsis | ... | production supervisor: Miami, Florida |
Jerry Ketcham | ... | unit production manager: Miami, Florida |
Yvonne Melville | ... | unit manager: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Ty Arnold | ... | key second assistant director: Miami, Florida |
Ashley Bell | ... | assistant director |
Misha Bukowski | ... | trainee assistant director |
Diane Calhoun | ... | additional second assistant director: Miami, Florida |
Richard Duffy | ... | third assistant director |
Kevin Fair | ... | first assistant director: second unit |
E.J. Foerster | ... | second unit director |
Dave 'Foots' Footman | ... | second assistant director (as David Footman) |
Kellie JoTackett | ... | second second assistant director: Miami, Florida (as Kellie Jotackett) |
Katherine Keizer | ... | third assistant director: second unit |
Jeff Mosuk | ... | second assistant director: second unit |
Sean Osmack | ... | third assistant director: second unit |
Darren Robson | ... | second second assistant director |
Benjamin Rosenberg | ... | first assistant director |
Josh Skye | ... | third assistant director |
Art Department
Chris Alicia Jr. | ... | on-set dresser: Miami, Florida (as Chris Alicea Jr.) |
Andy Amoroso | ... | art department assistant/model builder |
John Bouman | ... | construction coordinator: Canmore, Alberta |
Gordon Brunner | ... | leadman |
Tim C Campbell | ... | scenic painter |
Lubor Cencak | ... | scenic artist |
Kevin Clark | ... | head greensperson |
Harold Collins | ... | construction coordinator: Miami, Florida |
Robert Crowley | ... | leadman: Miami, Florida |
John Dambrauskas | ... | lead greensman |
Kevin Dubois | ... | lead painter (as Kevin duBois) |
Paul Duffy | ... | lead painter |
Sher Edmonds | ... | props assistant: Canmore, Alberta |
Donald Engel | ... | carpenter (as Don Engel) |
Glenn Foerster | ... | first assistant greens |
Allan Galajda | ... | set designer |
Michelle Gasque | ... | art department coordinator |
Brent Gloeckler | ... | sculptor |
John Hamilton | ... | paint foreman |
Doug Hardwick | ... | construction coordinator |
Haida Harper | ... | props buyer |
Brentan Harron | ... | production illustrator |
Darryl Henley | ... | storyboard artist |
Sally Hudson | ... | graphic artist (as Sally Hudson-Lawrence) |
R. Mark Hughes | ... | assistant property master (as Mark Hughes) / props master: second unit (as Mark Hughes) |
Harry Hurst | ... | greens: Miami, Florida (as Harry King Hurst II) |
Charmaine Husum | ... | signwriter: Alberta |
Crystal Husum | ... | scenic artist |
Gail Irvine | ... | assistant property master |
Jonathan Jakubec | ... | construction buyer (as Jon Jakubec) |
Chris Kas | ... | first assistant prop master: Miami |
Patrick Kearns | ... | on-set dresser |
John Kobylka | ... | stand-by carpenter |
Barry Kootchin | ... | paint coordinator |
Bryan Korenberg | ... | property master |
Malcolm MacLean | ... | lead painter |
Ignacio McBurney | ... | assistant set decorator |
Regina McLarney | ... | first assistant set decorator: Miami, Florida |
Mike McLeod | ... | construction foreman (as Michael McLeod) |
Dale Menzies | ... | construction buyer |
Glenn Mowatt | ... | construction office first aid |
Ken Rabehl | ... | illustrator |
Matt Reddy | ... | leadman |
Tom Robertson | ... | stand-by painter |
Eddie Santiago | ... | set dresser: Miami, Florida (as Edwin Santiago) |
Nicholas Scott | ... | stand-by scenic: Florida |
Mark Stainthorpe | ... | lead hand |
Eric Tiefenbach | ... | set dresser: Miami, Florida |
Dwight Upshaw | ... | greens coordinator: Canmore, Alberta |
Marke K. Walker | ... | lead hand: Canmore (as Marke Walker) |
Jamie Westbury | ... | on-set dresser |
Barbara Wilson | ... | assistant art director (as Barb Wilson) |
Jenny Wilson | ... | set designer (as Jennifer Donaldson) |
Sound Department
James Ashwill | ... | foley mixer |
Gaston Biraben | ... | dialogue supervisor |
Andy Bishop | ... | cableman |
David Brown | ... | sound assistant: Canmore, Alberta |
Fred Burke | ... | foley editor |
Rick Canelli | ... | adr recordist (as Rick Cannelli) |
John T. Cucci | ... | foley artist (as John Cucci) |
Andy D'Addario | ... | re-recording mixer |
John P. Fasal | ... | field recordist |
Julie Feiner | ... | adr editor |
Jessica Gallavan | ... | adr supervisor |
Steve Kohler | ... | dubbing recordist |
Adam Kopald | ... | sound editor |
Linda Lew | ... | foley recordist |
Mel Metcalfe | ... | re-recording mixer |
Roger Morris | ... | adr mixer |
Dan O'Connell | ... | foley artist |
Thomas J. O'Connell | ... | adr mixer (as Tom O'Connell) |
Charles O'Shea | ... | boom operator (as Charlie O'Shea) |
Douglas Parker | ... | first digital sound assistant |
Solange S. Schwalbe | ... | foley supervisor |
John P. Scott | ... | boom: Miami, Florida |
Robert L. Sephton | ... | sound designer / supervising sound editor |
Leslie Shatz | ... | re-recording mixer |
Karen Spangenberg | ... | dialogue editor |
George Tarrant | ... | sound mixer: second unit |
Michael Dean Walker | ... | cable: Miami, Florida |
Christopher T. Welch | ... | dialogue editor (as Chris T. Welch) |
Thomas Whiting | ... | adr editor (as Tom Whiting) |
Gary Wright | ... | sound editor |
Rob Young | ... | production sound mixer |
Henry Godding Jr. | ... | adr recordist (uncredited) |
Catherine Harper | ... | foley artist (uncredited) |
Stephen W. Potter | ... | stage engineer (uncredited) |
Special Effects by
David Alan Barclay | ... | animatronics: performance/build supervisor / chief puppeteer (as David Barclay) |
David Barrington-Holt | ... | creative supervisor |
Adam Behr | ... | puppeteer |
Rick Bongiovanni | ... | special effects technician: mechanical husky |
Kevin Carlson | ... | puppeteer: Henson System |
Duke Cullen | ... | puppet technician |
Robin Dufay | ... | animatronics: art director |
Jeff Forbes | ... | electronics supervisor |
Rob Hinderstein | ... | animatronics: eyes and teeth |
Graham S. Hollins | ... | special effects technician |
Phil Jackson | ... | foam supervisor / mold supervisor |
Jeff Jingle | ... | animatronics: mechanics |
Rick Lalonde | ... | fur technician |
Frank Langley | ... | puppet technician |
Lars Lenander | ... | special effects foreman |
Gary Martinez | ... | animatronics: mechanics |
Clay Orr | ... | special effects bestboy |
William H. Orr | ... | special effects coordinator (as Bill Orr) |
James Paradis | ... | special effects technician: Canmore, Alberta |
Sally Ray | ... | animatronics: production supervisor |
Geoff Redknap | ... | puppet technician / puppeteer |
Noah Richoz | ... | animatronics: video assist (as Noah Ricoz) |
Christian Ristow | ... | mechanical designer |
Steve Rosenbluth | ... | animatronics: control system designer |
Grant Smith | ... | special effects technician |
Bill Terezakis | ... | special effects |
Brian Van Dorn | ... | mold department: Jim Henson's Creature Shop / mold maker |
Mark Wahlberg | ... | animatronic sculptor |
Shaun Noelte | ... | sculpture and prosthetics (uncredited) |
Visual Effects by
Natalie Acosta | ... | resource coordinator |
Brian Adams | ... | compositor |
Arthur Argote | ... | compositor (as Arthur 'Archie' Argote) |
William Aylsworth | ... | scanning and recording technician |
R. Christopher Biggs | ... | compositor |
Allen Blaisdell | ... | tracker |
Robert Boas | ... | information services (as Robert Edward Boas) |
David Booth | ... | scanning and recording technician: Walt Disney Animation Studio |
Dan Brittain | ... | digital artist |
Rebecca Brown-Dana | ... | associate production coordinator |
Edward P. Busch III | ... | digital effects producer |
David Bush | ... | render I/O |
Darrin Butts | ... | character animator |
Scott Campbell | ... | survey technician |
Marc Canas | ... | scanning and recording technician |
Floyd Casey | ... | compositor |
D. Wallace Colvard | ... | cg supervisor |
Jay Cox | ... | digital visual effects color timer |
Christine Cram | ... | digital artist: artics and paint (as Christine W. Cram) |
Doug Cram | ... | digital artist: artics and paint |
Pauline Duvall | ... | compositor: The Secret Lab/Walt Disney Feature Animation (as Pauline Wu Duvall) |
Bill Fadness | ... | scanning and recording technician |
Cynthia Feyrer | ... | negative cutter |
Rachel Fondiller | ... | visual effects producer |
John Giffoni | ... | tracker |
Allen Gonzales | ... | matte painter |
Kyle J. Healey | ... | pre-visualization technical director |
Wilt Henderson | ... | visual effects editor (as Wilton Henderson) |
Paul Hildebrandt | ... | technical support |
Rory Hinnen | ... | lead compositor |
Sandy Houston | ... | digital artist: artics and paint |
John Huikku | ... | compositor |
Kenton Hulme | ... | visual effects editor |
Michael Karp | ... | tracker |
William D. Kastak | ... | technical support (as Bill Kastak) |
Daryl Klein | ... | compositor |
Tanja Knoblich | ... | administrative manager |
Kevin Koneval | ... | compositor |
Tim Landry | ... | visual effects supervisor |
Mark Lefitz | ... | digital modeler |
C.J. LePage | ... | render i/o administrator |
Alexander Linger | ... | digital artist: artics and paint (as Alex Linger) |
Michael Martines | ... | resource coordinator |
Colman McMahon | ... | physical production manager: TSL |
Michael Miller | ... | compositor (as Michael F. Miller) |
David B. Mooy | ... | digital modeler (as David Mooy) |
Jimmie Nelson | ... | render I/O (as Jimmie A. Nelson Jr.) |
Debbi Nikkel | ... | digital effects coordinator (as Deborah A. Nikkel) |
Matthew O'Callaghan | ... | animation supervisor (as Matt O'Callaghan) |
Marlo Pabon | ... | compositing supervisor |
Alan A. Patel | ... | render I/O |
Serge Riou | ... | visual effects production coordinator |
Michelle Lee Robinson | ... | texture painter |
Robin Roepstorff | ... | main title animation |
Sharon Rose | ... | production accountant |
Steve Rosenbluth | ... | motion control systems designer |
Jeff Sadler | ... | technical support |
James Stapp | ... | digital modeler |
Chuck Tappan | ... | lighter (as Charles Tappan) / texture painter (as Charles Tappan) |
Shauna Walters | ... | production accountant |
Matt Watson | ... | information services |
Bruce Wright | ... | digital effects animator |
Dean Wright | ... | visual effects executive producer: The Secret Lab |
Edward Derian Boyke | ... | render I/O administrator (uncredited) |
Christian M. Elsensohn | ... | render I/O administrator: Disney/TSL (uncredited) |
A.W. Gryphon | ... | visual effects staff coordinator: Disney (uncredited) |
Brad Smith | ... | render I/O administrator (uncredited) |
Stunts
Don Abbatiello | ... | picture car coordinator |
Jay Amor | ... | utility stunts |
Hank Amos | ... | utility stunts |
Kevin Ball | ... | bicycle crash stunt |
Chick Bernhard | ... | stunt driver (as Chick Bernhardt) |
John Cenatiempo | ... | stunts |
James M. Churchman | ... | stunts |
Chad Cosgrave | ... | stunt double: Olivier |
Aubrey Lee Culp | ... | stunt double: Ted |
John DePasquale | ... | utility stunts |
Marny Eng | ... | stunt coordinator: second unit |
John Evanko | ... | stunts: Bell Boy |
Roel Failma | ... | stunt performer |
Jim Finkbeiner | ... | stunts |
Denise Gallo | ... | stunts |
Lex D. Geddings | ... | stunts |
Reg Glass | ... | stunt double: Jack |
Jason Gray | ... | utility stunts |
Bunny Harris | ... | stunt double: Amelia |
Nicola C. Hindshaw | ... | utility stunts |
Archie Hunke | ... | stunt driver: logging truck |
Ken Kirzinger | ... | stunt double: bear |
Brian Machleit | ... | stunts |
Kit Mallet | ... | assistant stunt coordinator |
Thomas J. McTague | ... | stunts |
Eric Miranda | ... | stunts |
Gaston Morrison | ... | stunt double: Ted (as Gaston Howard) |
Dave Phillips | ... | stunts |
Vicki Phillips | ... | utility stunts |
Damion Poitier | ... | stunt performer |
Steven Ritzi | ... | utility stunts (as Steve Ritzi) |
J.C. Robaina | ... | stunt driver |
Troy Robinson | ... | stunts |
Jacob Rupp | ... | stunt coordinator |
John Scott | ... | stunt double: George |
Erik Solky | ... | utility stunts |
Michael Trisler | ... | stunts |
Tierre Turner | ... | co-stunt coordinator (as Tierre R. Turner) |
Todd Warren | ... | utility stunts |
Amy Stephen Wilder | ... | stunts |
Roxanne Wong | ... | stunt double: Barb (as Roxanne A. Wong) |
John Zimmerman | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
John Adshead | ... | key grip: second unit |
Jay Anderson | ... | second unit generator operator |
Roger Bailey | ... | generator operator |
Brent Barrett | ... | video assistant: Canmore, Alberta |
Greg Beaton | ... | camera operator: "b" camera |
Kurt Beckler | ... | grip |
Brigette Bennett | ... | second assistant camera: Canmore, Alberta |
Sean Bingham | ... | camera trainee: second unit |
Robert Blynder | ... | assistant video assist: Miami, Florida |
Scott Blynder | ... | video assist: Miami, Florida (as M. Scott Blynder) |
Bruce Borland | ... | assistant lighting technician |
Brian Bouma | ... | dolly grip: "a" camera |
Keith 'Zoot' Byrne | ... | electric: Miami, Florida |
Andreas Carmona | ... | best boy rigging grip |
John Clothier | ... | camera operator |
Reid Cohoon | ... | dolly grip: "b" camera |
Douglas Curran | ... | still photographer |
Roch Daigle | ... | grip: Canmore, Alberta (as Rock Daigle) |
Philip 'Biff' Delaney | ... | best boy electric: Miami, Florida (as Philip Delany) |
Herb DeWaal | ... | rigging grip |
Mark Duncan | ... | first assistant camera: "b" camera: miami |
Jim Filippone | ... | helicopter pilot: camera |
Andrew Fisher | ... | first assistant camera: "b" camera, Miami, Florida |
Scott Forrester | ... | grip: Miami, Florida |
Tom Gardner | ... | camera trainee: second unit |
Warren Gibson | ... | grip: Canmore, Alberta |
Steve Giroux | ... | grip: Canmore, Alberta |
Matt Greenhough | ... | dolly grip: second unit |
Curt Griebel | ... | grip |
Chris Hansen | ... | first assistant camera: "b" camera, second unit |
Shane Head | ... | grip: Canmore, Alberta |
John Gregory Kasper | ... | first grip: Miami, Florida |
Wynne Keing | ... | second assistant camera: Canmore, Alberta |
David Kimelman | ... | camera operator: "c" camera, Miami |
Charles Koetke | ... | rigging best boy grip: Canmore, Alberta |
Mike Kolafa | ... | best boy electric: second unit |
Tom Kolafa | ... | rigging gaffer: Canmore, Alberta |
Burton Kuchera | ... | gaffer: second unit |
John Kuchera | ... | key grip: second unit (as B. John Kuchera) |
Benoît Lamarche | ... | grip |
Richard Lang | ... | best boy grip: second unit |
Doug Lavender | ... | first assistant camera: second unit |
Corey Lee | ... | best boy grip: Canada second unit |
William McConnell | ... | second assistant camera: "a" camera, Miami, Florida |
Michael McGowan | ... | camera operator: "b" camera, Miami, Florida (as Michael McGowan Sr.) |
Tim Milligan | ... | dolly grip: "b" camera |
Kai Morbey | ... | electric: Miami, Florida |
Catherine Mulvihill | ... | rigging best boy grip: Canmore, Alberta |
Reggie Newkirk | ... | first assistant camera |
Cam North | ... | first assistant camera |
Tod Olivieri | ... | grip: Miami, Florida |
Rob Parisien | ... | video assist: second unit |
Earl Perque | ... | grip: Miami, Florida (as Earl Perque Jr.) |
Mitch Reeves | ... | best boy grip: Miami, Florida |
David Ray Robinson | ... | grip: Miami, Florida (as David Robinson) |
Agnes Rodriguez | ... | camera loader: Miami, Florida (as Agnes Rodrigue) |
Walter F. Rodriguez | ... | second assistant camera: "b" camera, Miami, Florida |
Chris Rothfelder | ... | second assistant camera: second unit |
John Sanderson | ... | video playback operator |
Fabio Sartor | ... | best boy: second unit |
Leonard Schmidt | ... | grip: Canmore, Alberta |
John Seale | ... | first assistant camera (as John Seale Jr.) |
Trig Singer | ... | camera operator: "b" camera |
Thomas Smaling | ... | dolly grip: Miami, Florida |
William Smaling | ... | first electric: Miami, Florida (as Bill Smaling) |
Steve Smith | ... | key grip |
Randy Stamhuis | ... | best boy grip: second unit |
Aaron Stewart | ... | lamp operator: Canmore, Alberta |
Scott Storm | ... | grip: Canmore, Alberta |
David Tickell | ... | chief lighting technician |
Jarrod Tiffin | ... | rigging gaffer |
Carey Toner | ... | b camera/steadicam operator: second unit |
John Trapman | ... | camera operator: Wescam camera |
Roger Vernon | ... | director of photography: second unit |
Gary J. Williams | ... | best boy grip (as Gary Williams) |
John D. Williams | ... | best boy electric: second unit (as John Williams) |
Mahlon Todd Williams | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit (as Todd Williams) |
Carrie Wilson | ... | second assistant camera |
Michael Woodland | ... | lamp operator: Canmore, Alberta |
Anthony Zibelli | ... | second assistant camera: Miami second unit |
Nancy Klokocka | ... | daily grip (uncredited) |
Daniel Volonino | ... | camera trainee (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Taryn Arleo | ... | extras casting assistant: Miami, Florida |
Andrea Brown | ... | extras casting |
Sean Cossey | ... | casting: Canada |
Andrea Hughes | ... | extras coordinator |
Ellen Jacoby | ... | extras casting: Miami, Florida |
Wendy Weidman | ... | casting associate |
Deb Green | ... | casting: Alberta (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Kristy Aitken Hernandez | ... | assistant costume designer: Miami, Florida (as Kristy Aitken) |
Elizabeth Beauchamp | ... | costume supervisor |
Dallas Bittner | ... | set costumer |
Leslie Cairns | ... | cutter sewer: contract |
Jeffrey Fayle | ... | set costumer: Canmore, Alberta (as Jeff Fayle) |
Gaylene Fisher | ... | costumer: Canmore, Alberta |
Valerie Fusaro | ... | costumer: Miami, Florida (as Valarie Fusaro) |
Denise Gingrich | ... | costume breakdown artist / costume dyer |
Jacqui W. Greenhill | ... | set costumer: Miami, Florida (as Jacqui Greenhill) |
Lise Hache | ... | assistant costume designer |
Susie Hill | ... | dresser: James Coburn |
Michelle Hunter | ... | costume coordinator |
Mary Hyde-Kerr | ... | costume supervisor: second unit |
Gail Johns | ... | costumer: Canmore, Alberta |
Josée Kedzierski | ... | costumer |
Dina Knapp | ... | costumer: Miami, Florida |
Anthea Mallinson | ... | costume ager/dyer |
Marie Jeanne Melanson | ... | boot maker |
Zhanna Mihaleva | ... | costumer |
Carolyn Schnitzer | ... | costumer: Miami, Florida |
Kim Schwandt | ... | costumer |
Location Management
Bruce L. Brownstein | ... | location manager (as Bruce Brownstein) |
Ken Hovgaard | ... | location scout |
Cody Klepper | ... | assistant location manager: Canmore, Alberta |
Flemming Lund | ... | assistant location manager |
Rana Morrison | ... | location assistance |
Jennifer Radzikowski | ... | location manager: Miami, Florida |
Mark Voyce | ... | location manager: Canmore, Alberta |
Jennifer Radzikowski | ... | location manager (uncredited) |
Angelique Silberman | ... | location coordinator (uncredited) |
Music Department
Pete Anthony | ... | score conducted by |
Frank Bennett | ... | additional orchestrations by |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
John Debney | ... | conductor (uncredited) |
Brad Dechter | ... | supervising orchestrator |
Michael Fey | ... | music executive |
Michael Mason | ... | score co-produced by |
Shawn Murphy | ... | score mixer / score recordist |
Don Nemitz | ... | additional orchestrations by |
Scott Rouse | ... | assistant music editor |
Michael T. Ryan | ... | supervising music editor |
Booker White | ... | music preparation by: Walt Disney Music Library |
Wolfgang Amadeus | ... | electronic scoring mixer (uncredited) |
Christopher Anderson-Bazzoli | ... | music preparation (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
John Debney | ... | score producer (uncredited) |
George Doering | ... | musician (uncredited) |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Maria Newman | ... | musician (uncredited) |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello (uncredited) |
Script and Continuity Department
Danielle de Smit | ... | script supervisor: second unit |
Lara Fox | ... | script supervisor: second unit |
Jules Stewart | ... | script supervisor (as Jules Mann-Stewart) |
K.L. Connie Wang | ... | script clearance administrator (as Connie Wang) |
Scott Alexander | ... | script revisions (uncredited) |
Larry Karaszewski | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
Brian Aebly | ... | transport captain: Canmore, Alberta |
Lawrence Albright | ... | transportation captain |
Orlando Avila | ... | driver: L.A. runner |
Don Briscoe | ... | driver |
Matt Bunten | ... | driver |
Stephen Carr | ... | personal driver |
Ken Collins | ... | transportation co-captain: Miami, Florida (as Kenneth Collins) |
Paul deBourcier | ... | transportation captain: second unit (as Paul DeBourcier) |
Royal Dennehy | ... | driver |
Kim Harmer | ... | picture vehicle coordinator |
Barry Hendricks | ... | driver |
Brian Jenner | ... | transportation captain |
Wayne Johnson | ... | driver |
Kirk Kiewitz | ... | driver: Snow Cat operator |
Keith Lapp | ... | driver |
Ken Marsden | ... | transportation co-captain |
Ralph McCoy | ... | transportation coordinator: Canmore, Alberta |
David McDonald | ... | picture car wrangler: Canmore, Alberta |
Earl Meisner | ... | driver |
Reg Milne | ... | driver: Snow Cat operator (as Reg Milnie) |
Bruce Milward | ... | driver: honeywagon |
Andrew O'Bray | ... | driver |
Vince Pecora | ... | transportation captain: Miami, Florida (as Vincent Pecora) |
Charles Pinkus | ... | driver |
Debbie Porter | ... | driver: Jordan Kerner, Canmore, Alberta |
Wayne Power | ... | driver |
Jason Reynolds | ... | camera car driver / snowmobile transport |
Dayle Simpson | ... | picture car coordinator: Canmore, Alberta |
Kevin Simpson | ... | transport co-captain: Canmore, Alberta |
Rob Vreugde | ... | transportation coordinator |
Blake Zickefoose | ... | driver |
Doug Slupski | ... | driver: star trailer (uncredited) |
Additional Crew
Dave Alexander | ... | paramedic: second unit |
Gregory Diamond Almas | ... | production assistant: second unit (as Gregory Almas) |
Darrell Armstrong | ... | paramedic: Canmore, Alberta |
Dawn Barkan | ... | trainer: Nana |
Stacy Basil | ... | animal coordinator / head trainer / trainer: Nana |
Raymond W. Beal | ... | lead trainer (as Ray Beal) / trainer: Demon (as Ray Beal) |
Doreen Beaulac | ... | first assistant accountant |
Thomas Bianco | ... | production accountant |
Graham Blacklock | ... | craft service: second unit / first aid: second unit |
Luciano Blotta | ... | production assistant |
Daniel Blyleven | ... | additional trainer |
Louise D. Bourassa | ... | production assistant: second unit (as Louise Bourassa) |
Kelli Bowlden | ... | assistant: Jordan Kerner |
Duane Bradley | ... | animal trainer |
Georgina Bradley | ... | Assistant animal trainer |
Keith Butler | ... | stand-in: Ted |
Andrea Butterfield | ... | assistant: Jordan Kerner |
Julie Bygrave | ... | assistant accountant |
Anne Cabral | ... | production coordinator: Miami, Florida (as Anne E. Cabral) |
Victoria Cervantes | ... | set production assistant: Florida |
Alan Code | ... | production assistant: second unit |
John Criswell | ... | animatronic effects |
Steve Dale | ... | production assistant: Miami |
Gloria Davies | ... | unit publicist |
Laurie De Ste Croix | ... | animal handler: Olivier's team, Nakitsilik Outdoor Adventures (as Laurie de Ste Croix) |
Herb DeWaal | ... | diver |
Ian Doig | ... | animal trainer: wild animals |
Terri Douglas | ... | additional voices / adr voice artist |
Dana Dubé | ... | trainer: Sniff (as Danna Dube) |
Mark Dumas | ... | bear trainer |
Laura Dunne | ... | production office assistant: Canmore, Alberta |
Joseph G. Eckardt | ... | assistant: Cuba Gooding Jr. |
Jason Elsworth | ... | accounting clerk: Canmore, Alberta |
Gino Falla | ... | production secretary: Miami, Florida |
Wayne Flann | ... | paramedic: second unit |
Michael M. Fukumoto | ... | technical support |
Russell Gregory | ... | animal handler: Ernie's team |
Dennis Grisco | ... | trainer: Mac |
Carl Gruell | ... | office production assistant |
Thomas L. Gunderson | ... | trainer: Demon (as Thomas Gunderson) |
Peter Gurr | ... | security captain: Canmore, Alberta (as Peter W. Gurr) |
Dave Harvey | ... | assistant accountant (as David R. Harvey) |
Leann Harvey | ... | set production assistant |
Charles Haugk | ... | product placement (as Charlie Haugk) |
Philip Hoelcher | ... | additional trainer (as Phil Hoelcher) |
Connie House | ... | craft service: Canmore, Alberta / first aid: Canmore, Alberta |
Jane Ireland | ... | chef |
Kenneth Kantymir | ... | stand-in: Jack (as Ken Kantymir) |
Kaleena Kiff | ... | assistant: Brian Levant |
Rick Kramer | ... | production assistant |
Craig J. Lane | ... | first assistant production coordinator (as Craig Lane) |
Doug Leaf | ... | animal trainer |
Wendy Lewis | ... | production coordinator |
Laura Lodin | ... | assistant: Christine Whitaker |
Michele Lyons | ... | animal department assistant (as Michele Spicer) |
Todd MacLand | ... | production assistant: second unit (as Todd Macland) |
Emilie Maison | ... | press attache france |
Barbara Mercer | ... | assistant accountant |
Claire Peberdy | ... | production assistant |
Karen Pelrine | ... | second assistant production coordinator |
Pierrette Pretty | ... | set production assistant: Canmore, Alberta |
James Rankin | ... | craft service: second unit / first aid: second unit |
Lynne Redding | ... | loop group: Loop Du Jour |
Marisa Rico | ... | assistant: Brian Levant |
Tammy Riehl | ... | animal handler: dogs |
Penny G. Rosen | ... | production assistant: producer/director, Miami, Florida (as Penny Rosen) |
Sandy Ross | ... | animal handler: Lightning Jack team, Mountain Mushers |
Roy Samuelson | ... | audio description narrator |
Jessica Sara | ... | adr loop group |
Julie Schultz | ... | trainer: Yodel |
Scott Sellers | ... | post-production accountant |
Andrew Simpson | ... | trainer: Duchess |
Helene Sjoblom | ... | assistant production coordinator: Miami, Florida (as Helen Sjoblom) |
Bob 'Smitty' Smith | ... | craft service: Miami, Florida (as Robert Smith) |
David Sousa | ... | trainer: Chester |
Sally Jo Sousa | ... | trainer: Diesel |
Lucas Stein | ... | production assistant |
Jamie Reid Tait | ... | production assistant: second unit (as Jamie Tait) |
David M. Taylor | ... | accounting clerk: Canmore, Alberta (as David Taylor) |
Gerry Therrien | ... | animal trainer |
Bruce Toy | ... | chef |
Shawn Weber | ... | trainer: Digger (as Shawn Webber) |
Jay Williams | ... | content producer |
Michele Williams | ... | assistant production coordinator: Canmore, Alberta (as Michéle Williams) |
Roger Williams | ... | epk/bts service provider: Inspired Image Picture Company |
Tarnya Cook | ... | set production assistant (uncredited) |
Warner Loughlin | ... | acting coach (uncredited) |
Deborah Ross | ... | title designer (uncredited) |
Mark Swenson | ... | assistant production coordinator: additional photography (uncredited) |
Gary Winkler | ... | owner: Siberian Huskies (uncredited) |
Thanks
Jayne Armstrong | ... | the producers wish to thank |
Production Companies
- Walt Disney Pictures (presents)
- Kerner Entertainment Company (producer)
- Galapagos Productions (in association with)
- Winterdance Productions Ltd.
Distributors
- Buena Vista Pictures Distribution (2002) (United States) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (United Kingdom) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (Sweden) (theatrical)
- Walt Disney Company Nordic (2002) (Norway) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (Austria) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (Argentina) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (Italy) (theatrical)
- Buena Vista International (2002) (Netherlands) (theatrical)
- The Walt Disney Company (2002) (Spain) (theatrical)
- Buena Vista Home Entertainment (2002) (Canada) (DVD)
- Buena Vista Home Entertainment (2002) (United States) (DVD)
- Buena Vista Home Entertainment (2003) (Turkey) (DVD)
- Buena Vista International (2003) (Germany) (DVD)
- Buena Vista International (2003) (Netherlands) (DVD)
- Buena Vista International (2003) (Netherlands) (VHS)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2003) (Turkey) (DVD)
- American Broadcasting Company (ABC) (2005) (United States) (tv) (broadcast premiere)
- Disney Channel (2004) (Australia) (tv)
- Disney Channel (2004) (Philippines) (tv)
- ABC Family (2008) (United States) (tv)
- Disney Channel (2005) (United States) (tv)
- SBS6 (2005) (Netherlands) (tv)
- Moviemax Family (2010) (Turkey) (tv) (Cable)
- 5* (2013) (United Kingdom) (tv)
- Disney+ (2019) (Australia) (video) (VOD)
- Disney+ (2019) (United States) (video) (VOD)
- Buena Vista International (2003) (Philippines) (theatrical) (thru Columbia Pictures)
- Buena Vista International (Brazil) (DVD)
- Buena Vista International (Brazil) (VHS)
- Univideo (Italy) (VHS)
Special Effects
- The Secret Lab (TSL) (visual effects by)
- Jim Henson's Creature Shop (animatronic Demon designed and built by)
Other Companies
- A-dec (the producers wish to thank)
- Alberta Environment (the producers wish to thank)
- Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists (ACTRA) (acknowledgement)
- Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists (ACTRA) (acknowledgment)
- American Humane Association (animal action monitoring) (AHA 00177)
- ArtJaz Gallery (courtesy of) (art in Ted's condo: "Bicycles" by Gale Fulton Ross and "To Be Free" by Jackson Collins)
- Birds & Animals Unlimited (animals provided by)
- Buena Vista Negative Cutting (negative cutting)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera cranes)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera dollies)
- Cinesite (Hollywood) (digital color timing: dream sequence)
- Creative Animal Talent (the producers wish to thank)
- DTS (acknowledgement)
- Deborah Ross Film Design (title design)
- Directors Guild of Canada (DGC) (acknowledgment)
- Dolby Digital (in selected theatres)
- ESPN (Entertainment & Sports Programming Network) (the producers wish to thank)
- Eastman Film (produced and distributed on)
- Focus on Food (caterer: second unit)
- Hanna Brothers Catering (caterer: Miami, Florida)
- Hanna Brothers Film & Event Catering (catering)
- Hornet Animation (title animation)
- International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) (this picture made under the jurisdiction of)
- Kawasaki Motors Corp., U.S.A. (the producers wish to thank)
- Loop du Jour (loop group)
- Michael Rosenfeld Gallery (courtesy of) (art in Ted's condo: "Man with Mustache", "Gandy Brodie" and "Adoration" © Bob Thompson)
- Motion Picture Association (MPA)
- Mountain Mushers (Lightning Jack team)
- Nakitsilik Outdoor Adventures (Olivier's team)
- O'Henry Sound Studios (score mixed at)
- One Step Up (foley recorded at)
- Pacific Title (opticals)
- Panavision (filmed with)
- Post Modern Sound (ADR recording facility)
- SDDS Sony Dynamic Digital Sound (in selected theatres)
- Sabron Payroll Services (payroll: orchestra)
- Technicolor (prints by)
- The Jacob and Gwendolyn Lawrence Foundation (courtesy of) (art in Ted's condo: Jacob Lawrence, "Builders - Men on Ladders" © Estate of Jacob Lawrence)
- The People of Canmore, Alberta (the producers wish to thank)
- The People of Miami, Florida (the producers wish to thank)
- The People of Vancouver (the producers wish to thank)
- The Sharper Image (the producers wish to thank)
- The Walt Disney Music Library (music preparation by)
- Tivoli Catering (caterer)
- Todd-AO Scoring Stage (score recorded at)
- Union of B.C. Performers (acknowledgment)
- Video Split Productions (video assist equipment)
- Walt Disney Studios (re-recorded at)
- Wescam USA (acknowledgment)
Storyline
Plot Summary |
When Miami dentist Ted Brooks learns that his birth mother has passed away and that he was named in her will, he travels to Alaska to claim his inheritance. Rather than the large chunk of change that many people would expect, Ted instead receives his mother's pack of rowdy sled dogs and her property. Although the dogs seemingly have it in for Ted, he decides to keep the dogs and race them in the local race, the Arctic Challenge, spiting a mountain man who wants the dogs. What follows is a comedy detailing Ted's adventures in learning to run the sled dogs.
Written by Anna |
Plot Keywords | |
Taglines | Get ready for mush hour! See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $35,000,000 (estimated) |
Cumulative Worldwide Gross | $115,035,090 |
Did You Know?
Trivia | Many of the dogs in this movie later went on to appear in Eight Below (2006). See more » |
Goofs | VW Bug scene with a skunk, there are no skunks in Alaska. It would have been more accurate to have a porcupine. See more » |
Movie Connections | Edited into 2 Everything 2 Terrible 2: Tokyo Drift (2010). See more » |
Soundtracks | Today See more » |
Crazy Credits | In the opening credits, the names of cast and crew members have a dog house instead of the letter A, bones instead of I and paws instead of the letter O. These three symbols also accompany the end credits, only this time they keep to the sides of the screen instead of filling in for letters. See more » |
Quotes |
Amelia:
[on phone]
Hey, honey. How's Alaska? Ted: Oh, just great. Everything's white. Including my father! See more » |